Hlavní navigace

Názor k článku Chceme nediskriminující umělou inteligenci, ale sami to neumíme od Filip Jirsák - Tak jak? Odporujete si se svou dva dny...

 • 1. 8. 2019 19:35

  Filip Jirsák

  Tak jak? Odporujete si se svou dva dny starou verzí.
  Obávám se, že „kulturní věci“ a „vše“ nejsou synonyma. Třeba barva pleti není záležitostí kultury, tudíž se na ni můj výrok nevztahuje. Takže s tím výrokem není nijak ve sporu to, že barva pleti je geneticky daná. Naopak třeba používaný jazyk je věcí kultury, takže na ten se můj výrok vztahuje. Ale mateřský jazyk se nepřenáší geneticky, nýbrž kulturně. Takže pro mateřský jazyk je můj výrok v pořádku.

  O vztahu inteligence a rasy se mezi vědci vedou spory, už jenom proto, že je problém definovat, co je to přesně inteligence. Vy tu prezentujete jednu hypotézu, aniž byste ovšem zmínil takovou „drobnost“, že mezi vědci ani zdaleka nepanuje shoda, že je ta hypotéza pravdivá.

  Komentář o dvojčatech jsem nepřehlédl. Akorát jste nějak zapomněl zmínit, jak jste přišel na to, že inteligence může být ovlivněna buď geny nebo prostředím a výchovou, ale v žádném případě nemůže být ovlivněna např. vývojem plodu v těle matky. Navíc IQ je sice hezká věc, ale jak moc popisuje daného člověka, nebo alespoň jeho společenskou nebo ekonomickou úspěšnost?

  Co člověka určuje více, zda geny, nebo kultura, zjistíte snadno – stačí, když se rozhlédnete kolem sebe. Máte pocit, že lidé pořád žijou v jeskyních, jako lidé před sto tisíci lety? Přitom geny máme stejné…