Hlavní navigace

Názor k článku Čím je Linux specifický? od anonym - > Na prvním místě je třeba udržovat systém...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 5. 2008 11:08

  bez přezdívky
  > Na prvním místě je třeba udržovat systém ve stavu, kdy je použitelný. Pokud se ho uživateli podaří rozprasit, může být "úklid" nad jeho síly (což není chyba OS).

  V tom s Vámi souhlasím. Bohužel většina běžných uživatelů není schopna Windows v provozuschpném stavu udržet, protože to není tak jednoduché, aby to zvládl BFU. Takže většině uživatelů se podaří systém rozprasit, a "úklid" je vždy nad jejich síly.

  > Zkuste si někdy přerazit závislosti RPM balíčků, třeba potom také budete reinstalovat.

  Ano, opět souhlas. Toto je ovšem extrémní případ, většinou si BFU zlikviduje svůj systém mnohem méně drastickým způsobem - prostě jen tím, že ho pužívá a instaluje software. V důsledku virů, spywaru a nezáplatovaného systému se pak Windows stávají čím dál nepoužitelnější, až jednou zkolabují úplně, nebo už s nimi má uživatel tolik problémů, že sáhne k reinstalaci.

  > Ve Windows máte také možnost použít System Restore (o kterém většina BFU ovšem neví).

  Neví, nikdy vědět nebudou a ani vědět nechtějí. System Restore není nástroj pro BFU.

  Dalším zásadním problémem je práce BFU pod admin účtem, což je defaultní nastavení po instalaci Windows. Aby takto uživatel nepracoval, musí přijít někdo, kdo "tomu rozumí", uživateli to nastavit a vysvětlit. I když tohle udělá, problémy nekončí. BFU si pak není schopen nainstalovat sám programy a zkuste mu vysvětlovat nějaké Run as anebo přihlašování se do systému pod admin účtem. Oproti tomu na Linuxu toto BFU neřeší, prostě spustí nějaký klikací nástroj pro správu SW a ten se ho buď zeptá nebo nezeptá na root heslo (podle distribuce). Navíc ve windows existují programy, některé dokonce od MS, které když nainstalujete pod administrátorem a potom poprvé spustíte pod neprivilegovaným účtem, tak dojde k chybě způsobené tím, že onen program ještě potřebuje provést akce,na které uživatel nemá oprávnění. A tak bych mohl pokračovat dál. Prostě BFU na Windows musí pracovat pod administrátorem, pokud nemá někoho znalého, kdo mu počítač spravuje. A tím se kruh uzavírá, Windows jdou pomalu ale jistě do kytek.

  K jednotlivým bodům:

  1. V tom si neodporujeme. Říkal jsem, že jde o marketingové rozhodnutí MS, jehož důsledkem je, že uživatel přichází o možnosti, které jsou naprosto běžné a přirozené na každém unixovém systému.

  2. Ano některé aplikace píšou idioti a proto mají problém na terminálovém serveru. Je to dáno tradicí programování a používání Windows systémů, které se jako multiuser používají jen zřídka a většina BFU jsou administrátoři. Pod linuxem by takový program byl nepoužitelný. RDP je mnohem úspornější než X11, to máte pravdu, nicméně na LAN stejně komfortní spouštění vzdálených aplikací jako na např. Linuxu přijde na několik desítek až stovek tisíc (Windos server + nějaký Citrix Metaframe), takže to můžeme shrnout, že pro malou až střední firmu nebo domácího uživatele je vzdálené spouštění aplikací na platformě Windows nemožné.
  3. Secondary Logon je maximum, čeho se dá na Windows stanici dosáhnout, což je trochu málo. V podstatě to pouze znamená, že nemusím ukončovat všechny aplikace. K ničemu jinému se to použít nedá.