Hlavní navigace

Názor k článku Co mohou změnit pokuty za zneužití dominantního postavení na trhu? od Miroslav Šilhavý - Problémem těchto kroků je rychlost vymahatelnosti práva. Poskytovatel...

 • 31. 10. 2019 10:23

  Miroslav Šilhavý

  Problémem těchto kroků je rychlost vymahatelnosti práva. Poskytovatel sídlí bůhvíkde. Když poruší nějakou povinnost, než se příslušné úřady doberou nějakého výsledku, tak už je situace jiná - pak nastává kolečko odvolávání, handrkování a na konec to v nejlepším případě skončí nějakou pokutou.

  Dále se ty velké firmy soustředí na to, aby požadavky co nejvíc ošidily. Skrývají své kroky za "nutná technická řešení", vynakládají velkou snahu, aby mohli prokázat "best effort" v dané věci (tím pádem se pak dovolávají institutu liberace / exkulpace) atd.

  V tomto ohledu jsou technická a právní oddělení značně napřed před mocí úřední a asi se to jen tak nezmění. Internet je globální - službu nejde (nechceme) omezovat lokalitou (Velký čínský firewall, ruské snahy atd.).

  Úřady se na to dívají (v nejlepším případě) optikou obecného blaha a čas úředníka moc nezajímá (když vyřeší problém za měsíc nebo za rok - plat bere stejný). Korporace si velmi jednoduše postaví na váhu rizika postihů, náklady, ztráty a čas.

  Podle mě je jediným řešením začít místními zákony. Vyžadovat striktně po lokálních provozovatelích dodržování GDPR - aby eshopy neshromaždovaly zbytečné informace o zákaznících (proč by měl eshop vůbec zpětně znát moje jméno a doručovací adresu? To potřebuje jen omezenou dobu), a tím učit široké masy, jak se to má dělat. Teprve pak dojde k uvědomění lidí, jak moc dávají svoje data všanc globálním službám a vznikne tlak do zákazníka (a na nej už korporace slyší).

  Řešení je v nedohlednu. Jděte do jakékoliv malé či středně velké firmy a zjistíte, že jejich softwary jsou nabity informacemi, které stejně nepotřebují. Zlomek e-shopů umožní nákup bez registrace. Z toho zlomku ještě menší zlomeček vystaví doklady bez jména a úplně zanedbatelný zlomek dbá i na to, aby se zahodily ty informace po přepravě (i na straně přepravce)... Přitom si tím jen všichni komplikují život.

  ...nebo musíme připustit, že soukromí už neexistuje a existovat nebude.