Hlavní navigace

Názor k článku Co mohou změnit pokuty za zneužití dominantního postavení na trhu? od Miroslav Šilhavý - v podstatě dokud existuje alespoň náznak možné konkurence,...

 • 1. 11. 2019 9:48

  Miroslav Šilhavý

  v podstatě dokud existuje alespoň náznak možné konkurence, tak mu to spíš vyhovuje díky nižším cenám

  V případě oligopolního postavení právě toto přestává platit. Přichází to plíživě (salámová metoda), oligopoly mají dost času dát klidně celé generaci čas na to, aby si zvykla, že ta "nižší cena" je čím dál vyšší. Ale o tom píšete níže.

  Navíc pád takto velké firmy může způsobit politické, sociální zemětřesení, takže se nedají vyloučit zákulisní finanční pomoc od státu, od jiných korporacích.

  O tom jsem psal v jiném postu, že příkladem jsou USA, kde pochopili, že firmy nejsou podřízené, ale víceméně rovnocenní partneři. Boeingu může spadnou dalších deset letadel, přesto v nějaké formě přežije.

  Základem by mělo být, že žádná firma by neměla vyrůst do extra velkých rozměrů, neměla by nikdy vlastnit celou vertikálu, atd.

  Jenže na to známe mechanismy fungující pouze v hmotném světě a podstatnou roli hraje ochrana hranic. Převážíš zboží? Platíš cla, DPH, ... Jedeš pracovat za hranice? Platíš daně obvykle v místě práce, někdy dokonce v obou zemích.

  Na co nikdo nevymyslel mechanismus je, jak regulovat korporace které výrobu zajistí v tak levné části světa, že i jakákoliv cla se jim vyplatí zaplatit. Když se zvýší cla, dopadne to nejen na ty korporace, ale taky na malé podniky - takže výslednice je žalostná, optimum se nalézá pomalu, a než se nalezne, situace se stejně změní.

  Na co nikdo nevymyslel mechanismus jsou online služby. U nich tečou peníze prakticky nekontrolovaně. Firmy v EU musí čím dál víc administrovat DPH u služeb - takže v rámci EU si zvyšujeme náklady. O co víc to děláme, o to víc firem poskytuje služby z mimo-EU prostoru, takže z toho na konec nemáme vůbec nic. Nejednotnost DPH vede k tomu, že firmy hledají kličky, jak místo plnění přesunout do země s nejvýhodnějšími sazbami...

  Takto bych mohl pokračovat do nekonečna.

  Nemám nic proti regulaci a ochraně trhu, ale vnímám to, že současné kroky nás víc ničí vnitřně a zvenčí nás chrání nedostatečně.