Hlavní navigace

Názor k článku Podrobně: co může za problémy bitcoinových burz? od Ondřej Novák - Ale houby. Stačí jedna vadná úvaha. Je potřeba vidět...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 2. 2014 14:37

  Ondřej Novák

  Ale houby. Stačí jedna vadná úvaha.

  Je potřeba vidět jak to celé funguje. Jedna věc je ta, že uživatel má na burze virtuální účet. Zpravidla každá burza při vydání příkazu zablokuje určitý obnos na virtuálním učtu. Ten zůstává zablokován tak dlouho, dokud je příkaz aktivní. Pokud se příkaz podaří splnit, blokace se změni v transakci a peníze se skutečně odečtou. Pokud se příkaz nepodaří splnit, přikaz se zruší, a blokace se uvolní.

  Druhá věc je skutečný stav na fyzických účtech. V tomto případě k převodu dojde, ale jejich automatický výplatní systém (pravděpodobně hand-crafted) ten převod nenajde a ohlásí to jako chybu. Příkaz na uživatelově virtuálním účtu tak zruší a virtuální peníze odblokuje. Vše bez zásahu člověka

  Uživatel nyní může požádat o výplatu znovu.

  MtGoxu tímto způsobem skrytě odcházely bitcoiny nenávratně pryč z jejich walletu. Když už si toho všimli, zřejmě bylo pozdě.

  Jiné burzy třeba ty výplatní příkazy automaticky neruší, při problému provádí storno ručně a pokud ověří, že k transakci došlo, tak příkaz ručně přepnout do stavu splněno. To je možná problém bitstampu a další burz, kterým se objevilo velké množství hlášení o nesplnění transakcí a oni teď hledají způsob, jak to všechno ověřit a vyčistit. Proto možná volí cestu zastavení výběrů, aby se jim díky útoku nekupila další a další práce.