Hlavní navigace

Cooperative Linux - Úvod a instalace

1. 8. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Máte/Musíte mít na počítači pouze Windows a rádi byste Linux? Máte na počítači jak Windows, tak i Linux, ale nechce se vám/nemůžete kvůli změně operačního systému pokaždé restartovat počítač? Zkuste Cooperative Linux a pracujte s Linuxem přímo ve Windows. Klidně i s několika různými linuxovými distribucemi současně.

Potřebu přístupu k několika různým operačním systémům při nedostatku počítačů lze vyřešit jejich instalací na jednom počítači. Stačí vhodně rozdělit pevný disk a na získané diskové oddíly nainstalovat jednotlivé operační systémy. Pak už zbývá jenom správně nakonfigurovat zavaděč a při spouštění počítače vybírat ten právě nejvhodnější operační systém.

Co když ale rozdělovat a formátovat pevný disk počítače nemůžete/nechce se vám? Co když je navíc vyžadován současný běh Windows i Linuxu? Tady může pomoci virtualizace. Na jednom fyzickém počítači může běžet několik počítačů virtuálních. Jim přiřazené „hardwarové“ prostředky jsou obvykle také virtuální. Každému z operačních systémů instalovaných na virtuálních počítačích může být například přiřazena vlastní virtuální síťová karta. Virtuální počítače pak mohou být propojeny virtuální počítačovou sítí. Disky přiřazeny virtuálním počítačům mohou být – a obvykle také jsou – pouze soubory nacházející se na pevném disku hostitelského počítače.

Virtualizaci ve Windows lze řešit jak komerčními, tak i svobodnými softwarovými produkty. Mezi nejznámější komerční produkty patří VMware a Virtual PC. Zástupcem svobodných produktů je například Cooperative Linux neboli coLinux.

Cooperative logo

U zrodu Cooperative Linuxu stál především jedenadvacetiletý izraelský student Dan Aloni. Jak to už u svobodných softwarů bývá, na dalším vývoji se podílela a podílí řada vývojářů z celého světa. První binární verze Cooperative Linuxu byla uvolněna v únoru 2004. Cooperative Linux má i svého sponzora. Je jím japonský národní institut AIST (Advanced Industrial Science and Technology).

Další z linuxových distribucí?

Ze slovního spojení Cooperative Linux lze snadno nabýt mylného dojmu, že se jedná o další z linuxových distribucí. Cooperative Linux ale není linuxová distribuce. Cooperative Linux „pouze“ vytváří rozhraní na hostitelském operačním systému (Windows nebo Linux), nad kterým lze běžné linuxové distribuce spouštět. Když už lze Linux spouštět na všech možných architekturách, proč by nemělo být možné jej spouštět také na jiných operačních systémech. Cooperative Linux je tvořen především „zavaděčem“ a speciálně upraveným linuxovým jádrem. Zavaděč (colinux-daemon.exe) natáhne do paměti coLinux jádro a následně je připojen kořenový systém souborů, tj. vlastní linuxová distribuce.

Privilegovaný mód

Na rozdíl od jiných virtualizačních řešení běží Cooperative Linux v privilegovaném módu. Odezva Linuxu běžícího nad Cooperative Linuxem tak může být lepší než odezva Linuxu běžícího nad konkurenčními produkty a teoreticky se může blížit odezvě Linuxu běžícího na daném hardwaru přímo.

Nevýhodou tohoto řešení jsou ale potenciální problémy se stabilitou a bezpečností hostitelského systému. Chyba v Cooperative Linuxu může způsobit pád hostitelského systému. Pokud by se případnému útočníkovi povedlo získat rootovský přístup ke Cooperative Linuxu, mohl by následně získat také administrátorský přístup k hostitelskému systému. Vývojáři Cooperative Linuxu se samozřejmě snaží těmto potenciálním problémům předcházet.

Několik Linuxů současně

Cooperative Linux umožňuje současný běh i několika různých linuxových distribucí. Což takhle současně Debian, Gentoo i Source Mage? Nejdřív je ale nutné Cooperative Linux nainstalovat.

Cooperative Distros

Instalace Cooperative Linuxu

Instalace Cooperative Linuxu je velice snadná. Nejdřív je nutné ze SourceForge.net stáhnout instalační program. Zatím poslední verze nese číslo 0.6.2. Pak už jej jenom spustit a nechat se vést.

Cooperative 1

Dalším krokem je odsouhlasení GPL licence. Cooperative Linux je svobodný software. Něco se vám nelíbí, nevyhovuje, rádi byste nové nebo vylepšené vlastnosti? Zkuste přiložit ruku k dílu.

Cooperative 2

Následuje výběr komponent, které mají být instalovány. Napoprvé lze doporučit instalaci všeho. TAP-Win32 ovladač slouží k vytvoření síťového propojení mezi Cooperative Linuxem a hostitelským systémem. Za hranice hostitelského systému se lze z Cooperative Linuxu dostat pomocí přemostění vytvořeného nad knihovnou WinPcap.

Cooperative 3

Cooperative Linux je standardně instalován do adresáře C:\Program Files\coLinux Cílový adresář lze samozřejmě změnit.

Cooperative 4

Knihovna WinPCap není součástí Cooperative Linuxu. Je nutné ji stáhnout a nainstalovat ručně.

Cooperative 5

V dalším kroku lze určit linuxovou distribuci – přesněji řečeno obraz jejího kořenového systému souborů – a místo, odkud bude tento obraz stažen. Pokud Debian nebo Gentoo nevyhovují, lze stažení obrazu preferované distribuce odložit na později. Nebo také vůbec nestahovat. Pod Cooperative Linuxem lze spouštět i Linux nainstalovaný na některém z diskových oddílů hostitelského počítače.

Cooperative 6

Rychlost instalace je dána především rychlostí připojení k Internetu, tj. rychlostí stažení obrazu linuxové distribuce.

Cooperative 7

Posledním instalačním krokem je stisknutí tlačítka Finish. Cooperative Linux je nainstalován.

Cooperative 8

Základní konfigurace a první spuštění Cooperative Linuxu

Následně je nutné Cooperative Linux nakonfigurovat. Na rozdíl od instalace už nestačí pouze klikat myší.

Cooperative 9

Nejdřív je nutné dekomprimovat stažený obraz linuxové distribuce. V případě nabídnutého Gentoo se z 85MB souboru stane po dekomprimování soubor velikosti 2 GB. Pod Windows lze k dekomprimování .bz2 souboru použít – stejně jako v Linuxu – programu bunzip2. Příznivci Linuxu dají zcela jistě přednost již nainstalovanému Cygwinu. Samozřejmě nemá význam instalovat Cygwin pouze pro dekomprimování jednoho souboru. Když už ale bude Cygwin nainstalován, lze jej používat k řešení mnoha jiných, daleko složitějším problémů. Například ke správě Windows.

Cooperative 10

I když lze cestu k obrazu linuxové distribuce pokaždé sdělovat programu colinux-daemon.exe přímo na příkazovém řádku, praktičtější asi bude zapsat ji pouze jednou do xml konfiguračního souboru. Pro vyzkoušení lze použít dodávaný default.colinux­.xml. V čem soubor editovat? No nejlépe v Cygwin prostředí editorem vim. :-)

Cooperative 11

Pak už stačí jenom spustit program colinux-daemon.exe a volbou -c mu sdělit jméno konfiguračního souboru (default.coli­nux.xml). Volbou -t lze definovat typ konzole. Na výběr je fltk konzole (konzole se otevře v novém okně) a nt konzole (aktuální Příkazový řádek se dočasně stane konzolí). Při opomenutí volby „-t“ je spuštěna fltk konzole.

Cooperative 12

Pokud je vše správně nainstalováno a nakonfigurováno, otevře se po chvilce nové okno – Cooperative Linux console – a v něm opravdový Linux. Stačí se přihlásit. Přihlašovací jména a hesla jsou samozřejmě závislá na konkrétním obrazu linuxové distribuce. Heslo roota u oficiálních obrazů bývá obvykle root. Pomocí kombinací kláves Alt-F1 až Alt-F6 se lze – stejně jako na opravdové linuxové konzoli – přepínat mezi šesti sezeními.

Cooperative 13

Okno „Cooperative Linux console“ lze klidně zavřít. Linux pojede dál. Opětovným spuštěním konzole (colinux-console-fltk.exe nebo colinux-console-nt.exe) se lze k němu kdykoli připojit. Ukončit jej lze například pomocí Ctrl-Alt-Del. Samozřejmě ne stiskem této kombinace kláves, ale zasláním z menu Monitor.

Japonský KNOPPIX

Kdo by neznal živé linuxové distribuce. Jsou velice praktické. Jsou na počítači pouze Windows a vy nutně potřebujete Linux? Stačí počítač restartovat a natáhnout Linux z CD, DVD nebo i USB. Co když je ale restart počítače nemyslitelný nebo Windows musí běžet pořád? Tak nerestartuje a pracujte s Linuxem přímo ve Windows. Cooperative Linux vám v tom může pomoci.

Jednou z nejznámějších živých linuxových distribucí je KNOPPIX. Z KNOPPIXu vychází celá řada různě upravovaných distribucí. Japonský národní institut AIST, přesněji řečeno jeho část ITRI (Information Technology Research Institute), vydává jeho japonskou edici. Součástí této edice je právě i Cooperative Linux. Zatím ještě nestačí vložit médium s „ještě živější než dnešní živé“ linuxovou distribucí a už jenom sledovat, jak Linux přímo ve Windows nabíhá. Rozběhnout KNOPPIX made in Japan ve Windows je ale díky jejich .bat dávkovým souborům a návodu docela snadné.

skoleni

Česká Windows XP Professional současně s japonským KNOPPIXem.

Cooperative Knoppix

Příště …

Struktura xml konfiguračního souboru. Konfigurace počítačové sítě. Přístup k CD nebo disketové mechanice. Přístup k souborům ve Windows. Přístup k souborům na jiných linuxových oddílech. Konfigurace odkládací oblasti. Současný běh několika různých linuxových distribucí. Možnosti grafického přístupu ke Cooperative Linuxu, poněvadž v Cooperative Linuxu zatím není implementován virtuální grafický adaptér.