Hlavní navigace

Názor k článku Deset největších průšvihů v historii Linuxu (první část) od Martin - to je přesně ono, někdo tu napíše článek...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 7. 2009 16:56

    Martin (neregistrovaný)

    to je přesně ono, někdo tu napíše článek k zamyšlení co jsou hlavní prů.sery v dějinách linuxu se snahou o mírně filosofický nadhled a linuxová komunita se tu začne handrkovat o jednu pič.ovinu jestli reiserfs nebo ext3..

    pro linuxovou komunitu bohužel typické…

    Jinak já bych za hlavní problémy zvolil jiné věci a ne tyhle s odpuštěním blbosti (na které si mimochodem dnes nikdo ani nevzpomene)

    Podle mě jsou problémy linuxových OS např.:

    1. totální chaos, který provází linux a distribuce odjakživa. CHAOS, CHAOS, CHAOS milión konfiguráků po různejch prdelíc.h, pokud možno v každém distru jinak, aby to uživatele co nejvíc zmátlo a s tisíci řádky a parametry někde hluboko v manech. Pak dělá každej linuxák machra, když ví kam šáhnout a že na 370 řádek má napsat host_allow=$sub­scribe – denny… – NA HOVN.O!
    2. naprostá nekoncepčnost vývoje. Celé projekty stojí na jedincích. Stačí aby se někomu stala autonehoda (nebo mu manželka 5 upadla na kudlu:) a vývoj daného projektu je v prd.eli (příklady znáte všichni). Mnohdy stačí daleko menší zlo třeba student sš přejde na vejšku a nemá čas se projektu věnovat a už to skomírá – zkuste si na tomhle postavit firemní základ – NA HOVN.O!
    3. totální neúcta k duševnímu vlastnictví a snaha o bezplatné vykraení všeho. Stačí, aby někdo vytvořil sw, za který chce prachy a linuxáci se můžou pos. (viz nedávný rozhovor tady na rootu s autorem pspadu), o odmítání binárních ovladačů které v sobě mají mnohaleté knowhow firem nemluvě. to si myslíte, že ten mp3 kodek (doplň milion dalších) někdo vymyslel za noc?

    4 dodnes příšerná nápověda ze které mi jako programátorovi stávají vlasy na hlavě. Člověk stráví půl hodiny hledáním jednoho parametru. Hrůza.

    5 dodnes neexistující rozumné instalátory. Furt nějaké deby a rpmka u kterých si člověk nemůže zvolit kam se bude instalovat, nedozví se výsledek, nedozví se kam se co nainstalovalo a musí machrovat s příkazy typu yum whatprovides nebo rpm -ql. Mrkněte se někdy do vámi nenáviděného světa woken, jak se má instalovat sw

    článek byl o 5ti problémech

    a bylo by toho spousta dalších věcí: sekvenční spouštění – os startuje 3× pomaleji než mrkvosoftí, různé verze všeho, závislostní peklo, milion distribucí – každý týden 10 vznikne a jiných 10 odumře, ale ani jedna POŘÁDNÁ,…

    nedivte se, že to 99% populace nechce ani zadarmo.

    Normální člověk je doktor, prodavačka, architekt, podnikatel… a chce pracovat, relaxovat, třídit fotky z dovolený, bezbolestně připojovat periferie, navrhovat v acadu, přidávat stomatologické záznamy, dělat účetnicví, psát dopisy a vyměňovat si je s okolím, hrát hry, navrhovat hadry, simulovat…

    zatímco uživatel linuxu 99% času nepracuje, ale tuní systém. Zamyslete se někdy nad tím, kolik z vás tady dělá profesně něco jiného než IT.

    A teď se do mě pusťte a klidně se pos.erte. Já s vámi diskutovat dál nebudu (protože nějaký zdejší kok.kot mi v tom najde jednu chybu a celá další diskuze se stočí na tu chybu na který si budete všichni honit klacek:) – jako bych to viděl

    Howgh!