Hlavní navigace

Digitální fotografie postavená do latě

Svatopluk Vít

Každý vlastník digitálního fotoaparátu jednou vyfotí tolik fotografií, že se v nich přestane orientovat. Pak začne hledat, jaký softwarový pomocník by mu s tímto nelehkým úkolem pomohl. K organizaci může v Linuxu využít několik aplikací, o kterých se dnes zmíníme. A můžete takto zkrotit i vaši sbírku čítající tisíce fotografií.

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Důvodem, proč se programy tohoto typu masově používají je hlavně to, že po jisté době máte ve svém archivu několik tisíc fotografií. Při dnešních cenách paměťových karet a digitálních fotoaparátů to není problém. A také znám spoustu lidí, kteří prostě fotí a pak je jim líto i trochu nepovedené záběry mazat. Vymažou jen ty opravdu nepovedené a pak už vše ponechávají v archivu. Navíc vám chytré aplikace pomohou s procházením archivu a s vyhledáváním té správné fotografie. Obzvláště si to uvědomíte, když k tomu máte vhodný objekt vašeho zájmu. Nejdříve partnerku/partnera, později děti nebo domácího mazlíčka. Umělecky zaměřených fotografů je mezi začátečníky méně, ale i pro ně se tyto aplikace určitě hodí. V podstatě začnete mít problém s místem na vašem pevném disku počítače.

Na úvod se zmíním o aplikaci, která sice není šířena pod svobodnou licencí, ale její používání je možné zdarma. Je to aplikace šířená pod licencí freeware. Navíc za ní stojí jeden gigant – Google. Jeho produkt se jmenuje Picasa. Je to multiplatformní aplikace, kterou můžete mj. používat i v Linuxu. Původním tvůrcem však není Google, ale společnost Idealab, kterou Google koupil. Krátce poté nabídl Picasa k volnému stažení. Základním funkcí je samozřejmě možnost fotografie importovat a procházet, přidávat k nim popisy a klíčová slova. Můžete programu „předhodit“ libovolnou složku s fotografiemi a Picasa si je projde a zorganizuje. K dispozici je i výkonný nástroj pro vyhledávání fotografií dle klíčových slov, názvů souborů nebo dle data vytvoření.

Funkce programu Picasa se však neomezují jen a pouze na prohlížení. Dost nástrojů umí provádět i úpravy ve fotografiích, striktně však používají nedestruktivní metody. Nikdy se nepracuje s originální fotografií, ukládá se seznam změn a výsledky změn se ukládají do separátního souboru. Nástroje umožňují fotografie ořezávat, odstraňovat efekt červených očí, měnit kontrast/jas, barevné podání atd. Dosti podstatnou funkcí je i vytváření internetových galerií, ve kterých můžete fotografie sdílet s jinými uživateli. K dispozici pak máte několik základních stavů, kdy je fotografie přístupná všem, jen přihlášeným či je chráněna autorizačním klíčem. Jako podpůrná funkce je i možnost fotografie objednat ve fotolabu. K dispozici je i vývojová verze 3, který navíc přináší několik novinek. Zajímavou se jeví možnost si z vašich fotografií či videí nechat vytvořit jedno video (s efekty atd.) nebo možnost přidávat do fotografií vodoznak. Lze říci, že Picasa je mocným nástrojem pro začátečníky s mnoha funkcemi, které se snadno ovládají.

Zůstaneme-li ve světě svobodného software, brzy narazíme na program DigiKam. Jedná se o program využívající KDE, který se v mnohém podobá programu Picasa. Přijde mi však komornější a některé funkce poskytují trochu více volnosti, zvláště tam, kde Picasa nabízí automatické funkce bez možnosti nějak výrazněji zasahovat do chodu věcí. Stejně jako Picasa umí i DigiKam třídit vaše fotografie dle složek na disku a podle data vytvoření a samozřejmě dle klíčových slov. Fotografie můžete i hodnotit hvězdičkami a vytvářet z nich webové galerie či vypalovat na CD/DVD. Protože však není DigiKam jakýmsi propagačním projektem na služby jednoho dodavatele, můžete z něj ukládat i do online galerií několika projektů (Flickrči Gallery2). Funkčnost se dá rozšiřovat pomocí rozšiřujících modulů, i tak je základní vybavenost docela široká – odstraňování efektu červených očí, správa barev, filtry nebo další speciální efekty. Navíc je schopen DigiKam pracovat s 16 bity na kanál (jako jeden z mála svobodných programů vůbec). DigiKam je celkem pravidelně oceňován jako nejlepší projekt a je velmi oblíben.

MIF20_tip3

Pro milovníky prostředí GNOME je k dispozici program F-Spot. Je to v podstatě stejně funkčně vybavený program, i zde najdete možnost prohlížet fotografie a upravovat je. I zde jsou jednoduché funkce a navíc i funkce pokročilé. Z pokročilých funkcí zmíním vypalování CD a možnost exportu fotografií do fotogalerií na Flickru, ale třeba i do Google Picasa.

Z dalších nástrojů zmíním KPhotoAlbum. Funkčně je omezen na jen na prohlížení a popis fotografií, nemá k dispozici nástroje na úpravu fotografií, umí ale generovat HTML alba. Pro GNOME je určen gThumb, který však editační funkce má. Existuje i multiplatformní, na Pythonu postavený projekt JBrout, jeho nevýhodou je však podpora jen a pouze JPEG formátu, nicméně je to asi nejpoužívanější formát digitálních fotoaparátů. K archivaci nepoužívá žádnou databázi, snaží se používat informace obsažené v obrázcích. Podporuje zásuvné moduly, mezi jiným s možností nahrávání na Flickr a Google Picasa alba. Většina aplikací tohoto typu nabízí v podstatě srovnatelné funkce a komfort práce s fotografiemi. Je to spíše otázka osobních sympatií. Vyzkoušejte jich několik a vyberte si.