Distribuce elementary OS 8 aneb Linux oblečený v kabátku macOS

29. 11. 2024
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Šéfka projektu elementary OS, Danielle Foréová, informuje o vydání již osmé verze této linuxové distribuce snažící se co nejvíce přiblížit uživatelskému zážitku z Apple macOS. Novinek není zrovna málo.

Novější linuxové jádro, nové zabezpečené sezení uživatele, integrace Flathubu, vylepšená správa oken či dva nové wallpapery, to jsou hlavní novinky této verze elementaryOS.

Ubuntu 24.04 s HWE a podpora nového železa

Nová verze elementaryOS 8 samozřejmě i nadále staví na posledním LTS vydání Ubuntu, tedy verzi 24.04 v aktualizované podobě, linuxovým jádrem verze 6.8 a vylepšenou podporou hardwaru. Systém je nyní dodáván i s rozhraním PipeWire, což zlepšuje latence a kvalitu zvuku u Bluetooth zařízení a současně i běh sandboxovaných Flatpak aplikací v zabezpečeném sezení (o něm za chvíli).

Podporu správy ovladačů tvůrci přesunuli z aplikačního centra do systémových nastavení a najdeme zde i nový design, lépe odpovídající tomu, jak se v Linuxu s ovladači pracuje, speciálně tam, kde je k dispozici ovladačů více, například nouveau versus Nvidia.

Nastavení profilu spotřeby nově ukazuje průběhy nabíjení akumulátorů, jak pro ty interní v noteboocích, tak u připojených bezdrátových zařízení typu myši / klávesnice.Lze nastavit i automatické používání různých profilů v závislosti na tom, je-li dané zařízení připojené. Vše lze pak rychle přepínat v nabídce panelu. Míra vybití akumulátoru je také v liště indikována přesněji než dosud.

Novinky prostředí systému

Jak píše Danielle, při vývoji osmičky se vývojáři soustředili na tři hlavní oblasti: vytvoření nové bezpečné relace, která zajistí běh aplikací způsobem respektujícím soukromí a vyžadující souhlas uživatele. Za druhé pak nový dock s produktivním multitaskingem a vylepšenou správou oken. Do třetice pak „posílení rozmanité komunity distribuce prostřednictvím inkluzivního designu“.

Soukromí a zabezpečené sezení systému

O zlepšení soukromí a souhlasu uživatelů se elementary OS snaží už pár let, postupně buduje prvky systému, takový přístup (který ostatně známe třeba z telefonů s Androidem) podporují. Zde věc staví na podpoře Flatpaků jako cesty pro instalaci aplikací v systému a dále na Portálech pro jejich běh v bezpečných sandboxech. Nově systém nabízí ucelený balík pro takto zabezpečený běh, a to na bázi Secure Session postavené na Waylandu. Na uzamykací obrazovce lze mezi klasickým a zabezpečeným sezením přepínat – výchozím je sezení standardní.

V zabezpečeném režimu budou aplikace ještě restriktivnější v oprávněních, uživatel tak bude například potvrzovat udělení přístupu k různým částem systému (stisky kláves na pozadí, pořízení screenshotu, záznam obrazovky či třeba jen výběr barvy kapátkem apod.). Toto sezení též přichází s podporou souběžných různých DPI, tedy například běh notebooku s HiDPI displejem a externím monitorem se standardní hodnotou DPI. Dále pak zabezpečený režim dostává lepší podporu multi-touch gest na obrazovkách i tabletech.

Pro přístup ke konkrétním částem systému jsou využity již zmíněné Portály, verze 8 nově podporuje další čtyři: screenshot, screencast, color picker a wallpaper. Právě kvůli přetrvávající nepodpoře portálů v některých aplikacích je i v nové verzi výchozím sezením ne to zabezpečené, ale standardní (jde i o věci kolem přístupnosti).

Nastavení aplikací má nový design s širší podporou právě pro nastavení aplikačních oprávnění. Systém podporuje nastavování run-time oprávnění ve Flatpak Permissions Store, zde je možné měnit dříve udělená či neudělená oprávnění.

Další novinky

V roce 2017 zavedl elementary OS vlastní otevřený obchod s aplikacemi ve stylu „zaplať, kolik chceš“. V roce 2021 do něj přidal podporu Flatpaků a nyní s verzí 8 přidává podporu dalších obchodů, konkrétně nyní přímo z aplikace podporuje Flathub. S tím souvisí změny v informacích u konkrétních aplikací, centrum také obsahuje sponzorské odkazy pro možnost přispět vývojářům dané aplikace skrze platformy jako GitHub či Patreon, plus jsou zde odkazy směřující uživatele na zdrojové kódy.

Elementary OS rozlišuje dva typy aktualizací. Ty systémové se instalují offline, vždy při restartu počítače, aby bylo jisté, že služby se restartovaly korektně a nenastanou problémy. Aktualizace aplikací jsou instalovány rovnou za běhu. I toto je důvod, proč jsou systémové aktualizace nově ne jako dosud v aplikačním centru, ale v sekci nastavení systému. Systém také podporuje nastavení automatického stažení aktualizací, bude-li si to uživatel přát. V odhlašovací obrazovce pak uživatel může vybrat, zdali chce restartovat s, nebo bez provedení aktualizací.

Již při plánování bezpečné relace si vývojáři uvědomili nutnost přepsání docku. Z dřívějšího průzkumu, jak multitasking funguje v různých systémech posbírali inspiraci, zachovali dřívější dobré věci a výsledkem je například změna, kterou popisuje již Petr ve zprávičce: Když nyní kliknete na ikonu doku s více otevřenými okny, okna se rozprostřou po ploše, což vám umožní rychle vybrat konkrétní okno, aniž byste museli nejprve aktivovat speciální zobrazení pro více úloh na ploše prostředí. Dodejme, že pokud má aplikace jen jedno otevřené okno, přehledový režim se nezobrazí a uživatel je „jen“ přepnut na toto okno, včetně případné změny pracovní plochy. 

Implementována je i cesta otevírání nového okna kliknutím kolečkem myši či možnost spouštění připnutých aplikací pomocí ⌘ + 1 až 9 (velmi žádaná věc mezi uživateli). Pro rychlé přechody mezi okny lze nově používat i dotyková gesta (vodorovné „švenknutí“), je možné vypnout citlivost rohů obrazovky, když nějaká aplikace běží celoobrazovkově či rolování myší mezi jednotlivými pracovními plochami s kurzorem nad panelem.

Nechybí také již zmíněné úpravy pro lepší přístupnost systému. V létě si kupříkladu vývojáři sedli se zcela slepým nadšencem do kybernetické bezpečnosti, Florianem Beijersem, aby vyhodnotili použitelnost systému pro zrakově znevýhodněné. Zádrhely byly hlavně v oblasti klávesových zkratek, použití čtečky obrazovky při získávání nových informací apod. – tyto systémy jsou nově přepracovány. Podpora čtení obrazovky je i v přepínači oken a je možné jej nastavit jako závislý na vizuální či zvukové odezvě, aby se danému uživateli neděly akce, u kterých nemá zpětnou vazbu.

Systémová nastavení dostala nový dvoupanelový vzhled, který je prostorově úspornější a tudíž vhodnější pro velké i malé displeje. Vylepšeno je u škálování textu, právě zmíněná čtečka obrazovky a navigace klávesnicí, layout pro jazyka zprava doleva či kontrast ilustrací. Vyhledávání zde také vrací relevantnější výsledky. Pro odpůrce skrývajících se posuvníků či lidi s motorickým postižením, které činí obtížným jejich používání, je zde možnost si posuvníky nastavit jako trvale zobrazené.

Nastavení obsahující rozbalovací menu jsou nově většinou vyhledatelná, na základě zpětné vazby byl vylepšeny popisy jednotlivých nastavení. Nechybí ani menu s rychlými nastaveními vylepšující přístup k položkám,nastavení tmavého režimu, zámku otočení displeje. Stisknutí ⌘ nově na základě žádostí uživatelů vyvolá aplikační nabídku, namísto overlay s klávesovými zkratkami, kombinace ⌘ + space pak přepíná rozložení klávesnice. Z vizuálních prvků systém dostal například lépe sladěné kurzory.

Celkově vypadá elementary OS 8 jako dosti zajímavá aktualizace již tak zajímavého systému. Mně osobně ze screenshotů a popisu novinek plyne, že u této distribuce si autoři dávají velmi záležet, aby věnovali své úsilí hledání optimální kombinace prvků pro dobrou uživatelskou zkušenost (UX), což si samozřejmě mohou dovolit díky tomu, že veškerou práci v pozadí za ně odvádějí jiní – jako například komunita na jádru, Debian na distribuci, ze které vychází Ubuntu, Canonical na Ubuntu, Red Hat a spol. na GNOME a tak dále.

Osobně nejsem příznivcem macOS, byť můj negativní pohled na tento systém vychází z aktuálně 5 let staré zkušenosti s 27" iMacem, avšak elementary OS vypadá jako zajímavý hybrid mezi dobrými prvky z macOS, dobrými prvky z Windows 11, dobrými prvky z GNOME i KDE a trochou vlastích úprav. Skoro mám chuť tento systém zkusit používat jako primární, což ostatně lze, neb přestože domovský web distribuce servíruje uživateli stažení za dobrovolný příspěvek, nastavení na nula dolarů dává možnost si systém vyzkoušet a teprve pak se rozhodnout, zdali tvůrce podpořím.

bitcoin školení listopad 24

Ostatně model podpory open-source projektů stylem „přispěj, pokud chceš“ je asi optimálním řešením a elementary mu vychází tak vstříc, že i jen kvůli tomu si zaslouží alespoň krátké zamyšlení, zdali ve světě tradičního Ubuntu, Fedory a Debianu nelze zkusit i takovouto netradiční cestu.

(Obrázky pocházejí z projektu elementary OS.)

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.