Hlavní navigace

Distribuční věstník: Gentoo má novou verzi Portage, Fedora KDE přejde na Wayland

21. 9. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Gentoo má novou stabilní verzi balíčkovacího systému Portage. Fedora KDE přechází z X.Org na Wayland. PinePhone Multi-Distro Image nabízí zavaděč s 13 linuxovými distribucemi pro PinePhone.

Gentoo

Projekt Gentoo oznámil novou stabilní verzi jeho balíčkovacího systému Portage. Jednou z hlavních změn verze 3.0 je ukončení podpory pro Python 2.7. Vzhledem k tomu, že druhá řada Pythonu je na konci životního cyklu, přechází Portage na Python 3. Kromě toho má nová verze při výpočtech závislostí o 50 až 60 % vyšší rychlost.

Gentoo Portage – grafické rozhraní

Fedora

Fedora přesouvá pozornost k protokolu Wayland. Ten by měl od verze 34 nahradit v KDE Plasma stávající X.Org. Zatímco ve Fedoře s Gnome tento přechod nastal už před dvěma lety, podpora Waylandu v KDE přichází až teď. KDE Plasma 5.20 totiž podle vývojářů Fedory dospěla do fáze, kde už téměř všechny funkce budou schopny pracovat s protokolem Wayland.

Fedora 32

PinePhone Multi-Distro Image

Nový projekt, který nabízí zavaděč s 13 linuxovými distribucemi pro PinePhone. Stojí za ním Ondřej Jirman a vybírat si můžete z Arch Linux ARM, KDE Neon, Lune OS, Maemo Leste, Mobianu, PuroOS, Sailfish OS, Ubuntu Touch nebo postmarketOS s pěti různými grafickými prostředími. Pod kapotou se nachází vývojovou verze jádra 5.9 optimalizovaná pro PinePhone a zavaděč p-boot.

Etický hacking

PinePhone Multi-Distro Image

Mobian

Na Debianu založená distribuce Mobian optimalizovaná pro mobilní zařízení nyní podporuje i otevřený tablet PineTab. Jedná se o systém s grafickým rozhraním založeným na GNOME, který by měl nabízet všechny výhody Debianu. Téměř ve stejnou dobu oznámil rozšíření podpory pro toto zařízení i Arch Linux ARM.

Mobian

Nově vydáno

Francouzská distribuce NuTyX postavená z Linux From Scratch s vlastním balíčkovacím systémem oznámila vydání verze 11.6. Tým kolem čínské distribuce deepin založené na Debianu oznámil vydání 20. verze. Virtualizovaná distribuce zaměřená na anonymitu a bezpečnost Whonix vyšla ve verzi 15.0.1.4.5. Na Arch Linuxu založená distribuce ArcoLinux (dříve známá jako ArchMerge) se dočkala verze 20.9.2

deepin 20