Hlavní navigace

Názor k článku DSL bonding přichází: zvýší rychlost i na dlouhých linkách od Radek Zajíc - 10 Mbps jste pravděpodobně měli na SHDSL. Žádná...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 9. 2018 13:00

  Radek Zajíc

  10 Mbps jste pravděpodobně měli na SHDSL. Žádná u nás provozovaná generace/annex ADSL neumí 10 Mbps uplink. Řešit "servery" jako ISP nemusíte, dokonce nesmíte - dokud zákazník neprovozuje nějakou nelegální nebo škodlivou aktivitu.

  ISP neplatí za "uplink do zahraničí" - ISP obvykle platí za "port speed" (tedy rychlost portu, která je u ethernetu stejná v obou směrech, nezávisle na tom, jaký provoz linkou teče), nebo mají nasmlouvaný nějaký commitment (např. 1 Gbps) za pevnou cenu a cokoli navíc doplácí. Při výpočtu toho "navíc" se obvykle používá metodika 95. percentilu, a bere se v potaz ten směr, který je více vytížený - pro rezidentního ISP to tak není uplink (z jeho sítě do tranzitu) ale downlink (z tranzitu do sítě rezidentního ISP), protože lidi ještě pořád jsou víc aktivní ve stahování než v nahrávání (nebo "vkládání", jak to označuje ve svých cenících O2 :-)).

  ISP navíc obvykle neprovozuje VPS ani server hosting pro zákazníky rezidentního segmentu - domácnosti, takže by mu i tohle bylo jedno.

  AFAIK se nižší rychlost uplinku drží na xDSL spíš z historických důvodů a taky to jednou padne.