Hlavní navigace

Názor k článku Dvacet let s Linuxem byla jízda, kterou rozjel internet a hlavně lidé od Miroslav Šilhavý - https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_web_search_engines Zde je odkaz na tehdejší "search engine", jmenoval...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 2. 2019 7:13

  Miroslav Šilhavý

  https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_web_search_engines
  Zde je odkaz na tehdejší "search engine", jmenoval se Veronica a hledal na Gopherech. V roce 1991/1992 vznikl, takže Gopher se datuje někdy do té doby (28-27 let).

  Vymírat začal s uchytáváním HTTP, měl opravdu jepičí život. V roce 1994 začalo Yahoo!, 1995 vznikla Altavista (tj. před 25-24 lety), od té doby si už Gopher prakticky neškrtl. Před 21 lety vznikl Google (1998).

  V té době (před 21-20 lety) už gopher opravdu nebyl používaná služba.

  Sám jsem měl Gopher velmi rád - v té době (první polovina devadesátých let) cokoliv stáhnout (shareware, freeware) byla otázka tzv. FTP server listů - to byly textové seznamy známých FTP archivů (a mirrorů) a jediné, co šlo, bylo testovat jeden po druhém a stahovat a číst README soubory, ve kterých byly odkazy na další FTP serverry. (Obdobně, ale někdy v "šedé zóně" fungovaly BBS listy).

  Gopher spojil funkce FTP (stahování souborů) a krátkých hypertextových infofmací dohromady. Takže se člověk např. dozvěděl, když část FTP archivu byla přesunuta na jiný server, a byl tam hned odkaz na přechod.