Hlavní navigace

Názor k článku Dvacet let s Linuxem byla jízda, kterou rozjel internet a hlavně lidé od Miroslav Šilhavý - Snad jedinou výhodou gopheru bylo v té době...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 2. 2019 7:33

    Miroslav Šilhavý

    Snad jedinou výhodou gopheru bylo v té době to, že dobře fungoval na textových terminálech a jeho implementace byla poměrně jednoduchá. Gopher klienti vznikali daleko rychleji, než HTTP klienti. Tam vlastně dlouhou dobu existoval jen NCSA Mosaic, Arena a Chimera. Nejrychleji implementovaly web browsery Unixy a NeXT, Mac a Windows byly hodně pozadu. Windows extrémně, protože do nic (doba Windows 3.0, později 3.1) bylo potřeba doinstalovat Trumpet Winsock, aby měly TCP/IP stack. Proti tomu Gopher běžel (jakš takš) dobře i pod DOSEM. Problém byl zejména se jmény souborů, souborů, Unixové byly case sensitiver a dlouhé, Macovské byly case insensitive, ale taky dlouhé, ale DOS měl jen 8.3.

    Příchod Windows 95 přinesl TCP/IP přímo v systému, což pomohlo už tehdy existujícímu Netscapu k mnohem rychlejšímu rozšiřování. A to se bavíme o době před 24 lety.