Hlavní navigace

Názor k článku Dvacet let s Linuxem byla jízda, kterou rozjel internet a hlavně lidé od Logout - Zvláštní článek. Ta doba dvaceti let nesedí ke...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 2. 2019 17:06

  Logout

  Zvláštní článek. Ta doba dvaceti let nesedí ke strašné spoustě věcí. Před dvaceti lety tu byl RedHat 6.1, který se dal nainstalovat klikáním na tlačítko Dále a jeho instalace byla v mnoha ohledech jednodušší než instalace Windows 98, v nichž bylo třeba laborovat s diskem v DOSovém, lehce retardovaném fdisku.

  A co se Gopheru týká - zaznělo tady, že WWW je starší než Gopher - technicky to pravda je, protože Berners-Lee nad jeho principy dumal v roce 1989, sám si ho implementoval v roce 1990 a veřejnosti ho představil v únoru 1991. Gopher byl oznámen pár měsíců poté, nicméně jak dlouho ho v Minesotě pilovali, než ho zveřejnili (a následně zabili blbým licensingem) těžko říct.

  Jelikož aktuálně provozuju pravděpodobně jediný gopher server na cz doméně (za osm let mi to nikdo nevyvrátil protipříkladem), o jeho historii se zajímám a zrovna ve stejný den, kdy vyšel tento článek jsem publikoval seznam českých gopherových serverů z roku 1996: http://1-2-8.net/index.php?page=Gopher
  Tou dobou už i tady bylo WWW serverů víc, takže ano - před dvaceti lety byl pro jakékoliv praktické použití Gopher mrtvý. Malá renesance v posledních cca 10 letech je opravdu malá, gopherových serverů jsou světově řádově desítky, s řádově stovkami autorů.