Hlavní navigace

Názor k článku Dyon: spojení předností Rustu a dynamicky typovaných programovacích ja­zyků od . . - nelze to zobecňovat a nechci pomlouvat ostatní jazyky...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 8. 2017 22:38

  . . (neregistrovaný) 139.59.161.---

  nelze to zobecňovat a nechci pomlouvat ostatní jazyky či rust glorifikovat. Základem je špatný programátor, pokud někdo umí skvěle programovat, je šumák, který jazyk použije a výsledek bude vždy nadstandardní.

  Rust hromadu chyb odchytí při kompilaciu. Řada "programátorů" zkouší napsat program do té doby než jim přestane křičet IDE a než jim jde zkompilovat, pak ho často odevzdávají. V javě nebo pythonu těch chyb tímhle procesem prochází víc.

  Problém je objektovost, lidé, kteří neznají dobře OOP paradigma, ztrácí se v tom, nerozumí struktuře a chtějí přemýšlet spíše víc funkcionálně, ale haskell či clojure je pro ně už moc. Jde i o závislosti, které musí používat.

  Rust má přehlednější dokumentaci (ryze subjektivní) a oproti scale nebo pythonu se v ní lidé méně ztrácí, daleko dříve jsou schopni přijít s řešením.

  Přímočařeji se tam řeší závislosti a sdílení datový struktur, lépe se copy-pastuje kód z jiných projektů či od kolegů. V javě skoro nikdo testy nepsal a v rustu si velice rychle zvykli psát testy přímo na konci souboru spolu s kódem, proč ne. Možnost kód napsat v jednom souboru se vším všudy je opět malá přidaná hodnota. Oni si ho pak sdílí emailem a funguje jim to. Napsaný program si většinou spouští přímo z IDE (terminál je vidět zřídkakdy) a u rustu se daleko přehledněji zobrazují chyby a rychleji najdou, co mají špatně, s Javou to končilo konzultacemi se zkušenějším.

  Vývoj v korporátní sféře je hodně jiný, na efektivnost a standardy se často kašle, unit testy jsou výjimkou, k aplikacím je vždy support od vendora a on si pohlídá, že běží. Testování výsledné aplikace je jen na očekávané vstupy, důležitá je dokumentace, pokud něco na vstupu přijde jinak, hned se to porovnává s dokumentací a pokud to je špatně, za vše může zdroj a ne vendor. Vše píší neprogramátoři či teoretici.

  Tvrdit jak je programování vznešený obor a jak je potřeba vše psát s láskou si můžeme říkat max. mezi sebou. Jakmile člověk uvidí realitu dělníků u vývoj SW, je trochu zhnusený. Já k téhle zoo poskytuji externě konzultace tak, aby se pohlídala technologická kvalita, občas mám nějaký workshop, na jednom jsem ukázal rust a u asi 10 jedinců se chytl a postupně ho začali používat, bylo zajímavé sledovat jak to dopadlo ve srovnání s javou, scalou a pythonem.