Hlavní navigace

Názor k článku eHealth v ČR: nová strategie bezpečné infrastruktury od beny - Článek je velmi dobře a fundovaně z pohledu...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 11. 2016 17:16

  beny (neregistrovaný) 195.26.25.---

  Článek je velmi dobře a fundovaně z pohledu lékaře napsán, před autorem velká pokora.

  Co se eReceptu týče, ten mi ani nepřipomínejte! Současné API vypadá celkem rozumně, ale první verze byla značně tristní a navíc k vývojářům na SÚKLu zpočátku přistupovali velmi arogantně ...No ono se to po výměně za současného dodavatele skoro vrátilo :-(. Člověk jim musí posílat video, aby pochopili, v čem mají problém.

  Prvopočáteční Devoteam byl překřtěn na Devil Team a dostávali od vývojářů lékárenských systémů pořádné kapky. Pak se situace zlepšila a eRecept se dal a dá používat, ale stále bych ho viděl jako systém pro nadšence, protože upřímně, PKI není doposud tak rozšířené a mezi lidmi zažité. Nemocnicím to přináší poměrně velké náklady na správu digitálních certifikátů a bezpečnostních předmětů (tokeny, čipovky) a organizačně to také není úplně snadné. Počítače jsou na odděleních občas dost zastaralé, nezřídka se potkáváme ještě s WinXP a integrovat solidní podepisovací aparát do NIS pro Linux? No ... to bych si možná radši nechal vytrhat všechny zuby bez umrtvení. A zapojit do stávající aplikace ... no sakra za to si přece musím nechat zaplatit, protože to pro mě může znamenat překopání celého procesu vystavení receptu nebo jeho výdeje!

  Co se týče datových struktur v databázi, to je taky príma věc, odstavit celou nemocnici jen proto, že se mění datová struktura :-) Jak zde psal uživatel MaT o nestrukturovaném ukládání dat, na jednu stranu toho dodavatele NIS chápu. Pokud má databázový engine problém se změnou databázové struktury, jako je např. možnost přidat sloupec, doplnit index a je nutné kvůli tomu provést odstávku databáze. Zkuste vysvětlit v nemocnici, že teď třeba 6 hodin nepojede NIS. Asi vás vynesou v zubech.

  O čem doposud nebyla zmínka je uchování lékařské dokumentace, to je teprve (časovaná) bomba! Vezměte si hypoteticky, že nemocnice jede bezpapírově (zatím těžká utopie). Doktor vygeneruje papír a ten podepíše. Pak je potřeba udělat nějaký dodatek a ten opět podepsat. A to workflow pokračuje a pokračuje. Některé druhy dokumentace se musí udržovat třeba 50 let, některé kolem 100. Pak přichází skartovací proces. Řeknete si, OK, budeme podepisovat generované PDF dokumenty. Jenže vygenerovat PDF s možností revizí ... to jestli se nepletu umí jen Adobe Acrobat, ono totiž do PDF generovat změny (přidání doplňku, smazání určité části apod.) není tak úplně snadné a obzvláště snadné není takové změny elektronicky podepisovat. Fajn, budeme tedy podepisovat každý dokument zvlášť. Pak je tu tedy nutnost mít archivační zařízení a to jsou docela pálky. Ale u archivačního zařízení nezůstane, potřebujeme ještě časová razítka ......

  No rozkecal jsem se hezky a to jsem problematiku NIS jen lehce líznul :-)