Hlavní navigace

Názor k článku eHealth v ČR: nová strategie bezpečné infrastruktury od Tomáš Trnka - Ještě k té bezpečnosti - do značné míry...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 11. 2016 22:39

    Tomáš Trnka

    Ještě k té bezpečnosti - do značné míry je to spíš iracionální strach z "mladíků skrytých za monitory". Možná mám jen smůlu na extra lajdácká pracoviště, ale prošel jsem jich už spousty a dominantním modelem je "sestře se válí na stole pět karet, ostatní jsou hned vedle v kartotéce". "Nabourat" stávající systém, tedy přečíst si cizí dokumentaci, tak zvládne každý jedním neopatrným pohledem. Počkat, až sestra odejde za roh a vlézt do kartotéky, nebo rovnou navštívit ordinaci mimo ordinační dobu oknem a odnést si kartotéku celou také vyžaduje relativně nízkou kvalifikaci - lidí, kteří by to technicky zvládli, máme jistě v republice nejméně jednotky milionů.

    Naproti tomu dostat totéž z alespoň základně zabezpečeného elektronického systému je určitě výrazně náročnější, a není velkým problémem zařídit praktickou nedobytnost takového úložiště. Nebo snad někdy v posledním desetiletí došlo ke kompromitaci ISDS nebo systému některé velké banky? Navíc (finanční) hodnota zdravotní dokumentace pro případného útočníka je spíš sporná.

    (Krom toho by v principu nic nebránilo mít dokumentaci v takovémto systému striktně anonymní, jen pod nějakým nevýznamovým identifikátorem, třeba číslem průkazu pojištěnce. Odvážnější si pak mohou představit čipový průkaz pojištěnce, který by přímo zajišťoval autentizaci pacienta vůči systému, tzn. nemám v ruce kartičku pacienta - nedostanu se do jeho dokumentů.)