Hlavní navigace

Názor k článku Enlightenment míří k Waylandu, FreeBSD vyzývá Linux ke spolupráci od Miroslav Šilhavý - A že ta doba je údajně nyní, to...

 • 27. 8. 2019 9:12

  Miroslav Šilhavý

  A že ta doba je údajně nyní, to vyvozujete z čeho? Všechny rozumné indikátory svědčí o opaku - uživatelská základna, zapojení vývojáři, investice, tempo vývoje, ambicióznost projektů, komerční dopad atd... jsou důkazem, že Linuxovému ekosystému se tak, jako nikdy.

  Čím dál častěji se uchytávají projekty non-GPL, roste jich víc a víc. Vznikly i projekty, které řeší raději od nuly to samé, jen aby měly svobodnou licenci.

  A jestli BSĎáci a proprietární vývojáři brblají, že se na Linuxové vlně nemůžou jen tak vézt jako černí pasažéři, to je jejich problém.

  To ve skutečnosti moc nenastává. Asi by se někdy hodilo přenést implementaci něčeho z jádra, ale to je tak okrajové, že to nepůsobí moc velké problémy. BSD vývojáři něco implementují se zpožděním, ale často lépe (přímočařeji, vyhnou se zbytečným chybám z dychtivosti a tak).

  Abyste rozuměl, mě GPL nevadí, neomezuje mě v žádném použití, které si pro sebe dovedu představit. Jen mám názor, že možná už dnes trochu brzdí vývoj.