Hlavní navigace

Názor k článku Enlightenment míří k Waylandu, FreeBSD vyzývá Linux ke spolupráci od Starý Tux - "Právě díky tomu je tak úspěšná a díky...

 • 27. 8. 2019 9:57

  Starý Tux

  "Právě díky tomu je tak úspěšná a díky tomu se Linux, nikoli BSD, stal nejpoužívanějším OS na světě."

  Citation needed. Na desktopu si Linux ani neškrtne. Na mobilu, v IoT a často i v síťařině je to jedna velká bezpečnostní katastrofa. Jediný segment kde se Linux drží jak kvalitou tak výkonem je server - a tam právě žije z kopírování (či GNU remimplementací) toho co přineslo z velké části právě BSD.

  Nemám nic proti Linuxu ani linuxákům ale nalijme si čistého vína. Je mu už přes 25 let a pořád je nedokončený, nemá vizi a od původního KISS je to dnes na míle vzdálený monolitický moloch kde 90% kódu jádra musí zabírat drivery zařízení (wtf1). Aby to nějak žilo na desktopu tak se musel překopat init v druhý operační systém - SystemD (wtf2). A když už Xwin konečně něco uměl a začal podporovat třeba HiDPI na více monitorech tak to pojďme zahodit a budem 20 let vyvíjet Wayland (wtf3 ale ruku na srdce tohle platí i pro BSD). Tak vidíte kam dospělo 25 let kódění pod GPL.

  Na druhé straně MacOS funguje jak perpetum mobile (a to Apple poctivě všechny půjčené BSD zdrojáky zveřejňuje). Playstationy jsou nejúspěšnější a nejlepší konzole. Routery postavené na BSD nehlásily vážné bezpečnstní chyby ani už nepamatuji. Bezpečnost iPhonu v porovnání s Androidem je tank vs koloběžka, atd.

  Tohle je výsledek BSD, možná není nejrozšířenější ale rozhodně je nejlepší - jak pro uživatele tak pro vývojáře. A k té svobodě nezveřejnit zdrojáky - jde především o jejich podržení dokud mám konkurenční výhodu. Až pomine tak spousta projektů ty kódy časem zveřejňuje (McAfee, Netflix, Panasonic, Juniper, Citrix atd.)