Hlavní navigace

Názor k článku Enlightenment míří k Waylandu, FreeBSD vyzývá Linux ke spolupráci od klokan - Jenže až to reimplementují pod svobodnější licencí, může...

  • 27. 8. 2019 10:02

    klokan

    Jenže až to reimplementují pod svobodnější licencí, může se stát (a už se stalo), že ta svobodnější licence získala vrch.

    Ono se to zase tak moc nestalo. Ve svobodných operačních systémech GPL dominuje už 28 let a spíš posiluje svou pozici, než že by se rýsovalo něco, co by ji mohlo v předvídatelné budoucnosti nahradit. Mimo OS mě napadá jediný významný svobodný projet, založený jako alternativa ke GPL ekvivalentu, a tím je LLVM. Jenže jakkoli při jeho vzniku ohlašovali, že to znamená smrt GCC, nic takového se nestalo, jediný dopad na GCC byl, že to nakoplo jeho vývoj a poukázalo na některé jeho slabiny (např. nesrozumitelné chybové hlášky, pomalost atd.). GCC si dodnes v mnoha ohledech drží technologický náskok před LLVM (lepší optimalizace, podpora více architektur) a mezi své vývojáře počítá ARM, Intel, AMD a spol. Tím rozhodně nezmenšuji zásluhy ani význam LLVM: díky jemu máme místo jednoho ucházejícího svobodného systému překladačů dva vynikající.