Hlavní navigace

Názor k článku Enlightenment míří k Waylandu, FreeBSD vyzývá Linux ke spolupráci od Miroslav Šilhavý - A k té svobodě nezveřejnit zdrojáky - jde...

  • 27. 8. 2019 11:14

    Miroslav Šilhavý

    A k té svobodě nezveřejnit zdrojáky - jde především o jejich podržení dokud mám konkurenční výhodu. Až pomine tak spousta projektů ty kódy časem zveřejňuje (McAfee, Netflix, Panasonic, Juniper, Citrix atd.)

    Tady je potřeba zmínit, že to samé platí pod GPL. VMware linux vykradla, Google se chová macešsky, výrobci hardwaru zveřejňují ledabyle. Ve skutečnosti taky nikdo moc nezveřejňuje, a když už, tak hledá způsoby jak to maximálně oddálit.

    Za úspěchem Linuxu podle mě není jen GPL, Linux by fungoval i pod svobodnější licencí stejně dobře. Linux to vyhrál o několik délek v době, kdy byla tématem kompatibilita hardwaru. Neexistovala žádní free platforma, kde by vývojáři mohli a chtěli vyvíjet ovladače. FreeBSD bylo zoufale zaostalé, v té době se na něj navázat nedalo. Tento náskok se ale v mnoha ohledech zkrátil, na serverech je často FreeBSD lepší než Linux, má jasnější pravidla i bezpečnostní politiku. Podobný přístup má i RHEL, ale ten není u komunity moc oblíben (ani ve free variantě CentOS) kvůli konzervativnosti; takže stejně většina uživatelů CentOSU ulítne k repozitářům Fedory, čímž zničí většinu výhod, kterou RHEL přinesl do světa linuxu.