Hlavní navigace

Názor k článku Enlightenment míří k Waylandu, FreeBSD vyzývá Linux ke spolupráci od klokan - Tak za prvé to, že Linux je "nedokončený",...

 • 27. 8. 2019 11:18

  klokan

  Tak za prvé to, že Linux je "nedokončený", je jeho velká síla. Kdyby byl "dokončený", přestal by se přizpůsobovat novým a měnícím se požadavkům. Ano, na mobilních zařízeních je iOS bezpečnější, než Android, ale to je hlavně proto, že Android je záměrně otevřenější platforma, než iOS. S GPL to celkem nijak nesouvisí. Kromě toho iOS je bezpečnější před malwarem třetích stran, ale na Androidu je pořád snažší být bezpečný před Googlem, než na iOS před Applem.

  Dále, že 90% kódu jsou ovladače zařízení není žádný wtf. Široká podpora hardware se, pokud se nemýlím, obvykle bere jako plus. Nebo byste chtěl, aby linux pro jistotu na spoustě věcí radši nefungoval, aby náhodou git repo nebylo moc velké? KISS je moc hezký atakdále, jenže v praxi požadavky a aplikace prostě nejsou Simple a tudíž pokud jim nějaká platforma chce být vstřícná, musí si s tou komplexností poradit. Hračkových KISS operačních systémů jsou spousty, důležitější je mít svobodný OS schopný zastat jakoukoli úlohu, kterou splňují mainstreamové proprietární systémy.

  Za třetí, že init a X jsou nepoužitelné pro moderní desktop (vlastně i pro moderní server) není žádná novina, jejich problémy byly dlouhodobě známé a právě proto vznikly systemd a Wayland. Tedy opět žádný wtf ale schopnost si přiznat slabiny a řešit je. Kromě toho init ani X nikdy nebyly pod GPL a vznikly v době, kdy GPL ještě ani neexistovala, takže je to totálně mimo mísu.

  Začtvrté MacOS je proprietární systém a funguje jako švýcarské hodinky ne kvůli licenci (ostatně sice používá mimo jiné kód z BSD, ale není to BSD jádro), ale díky tomu, že Apple má stoprocentní kontrolu nad hardwarem. Kupte si Microsoft Surface s Windows nebo linuxový počítač od System76 a taky vám bude fungovat perfektně.

  A k těm routerům, to víte, že Juniper a Cisco (mimo jiné) teď v řadě produktů používají Linux?