Hlavní navigace

Názor k článku Enlightenment míří k Waylandu, FreeBSD vyzývá Linux ke spolupráci od klokan - Asi tak podobně, jakože Linux je lepší než...

 • 27. 8. 2019 11:51

  klokan

  Asi tak podobně, jakože Linux je lepší než Windows, že? :)

  To tvrdí kdo? Na IoT, serverech, supercompech a překvapivě i na mobilu je jistě lepší než Windows, o čemž svědčí i jeho rozšířenost. Na desktopu ne, všichni rozumní vývojáři počínaje Linusem to přiznávají a právě proto se pracuje na věcech, jako je Wayland, systemd a Pipewire.

  Psal jsem o komunitě. V korporátu žádné BSD nemůže být, enterprise funkce a podporu, jakou dává RedHat absolutně nemá.

  To není tak úplně pravda. BSDová obdoba k RHEL existuje, např. Xinuos. Podle mě se v korporátu BSD nepoužívá především z toho prostého důvodu, že na něm nefunguje korporátní software. To samo o sobě nesouvisí s licencí, i když nepřímo trochu ano, protože když IBM, Oracle a spol investují do Linuxu spíš než do BSD, tak logicky své produkty vyvíjejí pro Linux, ne pro BSD.

  To si nemyslím. Měl větší komunitu, větší remízek plný pokusných králíků. Kdybych byl IBM a další firmy, taky bych zvolil Linux, ale ne kvůli GPL. Ta by padala na opačnou misku vah.

  Důkaz vyvracející vaše tvrzení je už zmíněné RCU. IBM jím chtěla přispět do Linuxu, ale je to patentovaný algoritmus. Mohli patenty úplně uvolnit v BSD stylu, ale neudělali to, místo toho poskytli výjimku jen pro používání pod GPL, V opačném případě by to totiž znamenalo je zadarmo dát k dispozici Microsoftu, HP, Oraclu a všem ostatním konkurentům pro využití v proprietárních produktech.