Hlavní navigace

Fedora uvažuje o šetrné telemetrii, první nezávislá čínská distribuce

10. 7. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Filip Zatloukal
Fedora zvažuje možnost přidání systému telemetrie šetrného k ochraně soukromí. Na světě je první čínská nezávislá linuxová distribuce openKylin. Vývoj nástroj na správu kontejnerů LXD byl přesunut do firmy Canonical.

Fedora 40 možná zavede telemetrii

Fedora zvažuje možnost přidání systému telemetrie šetrného k ochraně soukromí, který by poskytoval vývojářům přehledy. Tým Red Hat Display Systems navrhl novou změnu, která by umožnila sběr anonymních údajů o používání z počítačů s operačním systémem Fedora Workstation.

Hlavním cílem bude sběr agregovaných metrik o používání, což jim pomůže porozumět vzorcům používání uživatelů Fedora Workstation a umožní jim vyvíjet funkce dle potřeb. Podobné návrhy většinou u linuxových uživatelů vyvolávají vlnu nevole, a to i přesto, že se Fedora dušuje, že bude chránit jejich soukromí.

Fedora

První nezávislá čínská distribuce openKylin

Nejrozšířenějšími linuxovými distribucemi v Čínské lidové republice jsou na Debianu postavený Deepin a Ubuntu Kylin. Nyní je k dispozici i první nezávislá distribuce čínského původu – openKylin. Tu od nuly napsaly více než tři tisíce vývojářů ve spolupráci s více než dvěma stovkami místních firem.

Tento operační systém běží na linuxovém jádře ve verzi 6.1. Jako výchozí pracovní prostředí bylo vybráno UKUI (Ultimate Kylin User Interface), které je také čínské a najdete ho třeba v Ubuntu Kylin.

openKylin 1.0openKylin 1.0

Vývoj LXD přesunut do Canonicalu

Nástroj na správu kontejnerů LXD byl posledních osm let vyvíjen a spravován komunitou sdruženou v LinuxContainers. Nyní se jeho autor, společnost Canonical, rozhodla, že bude lepší, když tento nástroj převezme zpět pod svá křídla.

Komunita sice ztráty jednoho ze svých projektů lituje, plně ale respektuje rozhodnutí Canonicalu. Podle vyjádření společnosti by se uživatelů tato změna neměla nijak dotknout a budou moci s LXD pracovat tak jako doposud.

LXD logoLXD logo

Liberty Phone

Společnost Purism představila svůj nový chytrý telefon Liberty Phone. Jedná se o vylepšení předchozího mobilu Librem 5 USA, který oproti svému předchůdci má 4 GB RAM a 128 GB úložiště. Jako operační systém je použit PureOS, který vychází z linuxové distribuce Debian a zaměřuje se na bezpečnost a soukromí uživatele.

cyber23

Výrobce si zakládá na tom, že veškerá výroba jak telefonu, tak jeho komponent probíhá na území USA za dodržení všech amerických zákonů na ochranu životního prostředí a pracujících. To se samozřejmě musí projevit i na ceně, která začíná na 2 199 dolarech (47 800 korun).

Liberty PhoneLiberty Phone

Nově vydáno

Vyšla Nobara 38, nové vydání modifikované verze Fedora Linuxu, která se snaží být uživatelsky přívětivější. Italská distribuce openmamba GNU/Linux pro osobní počítače vyšla ve verzi 20230626. Tým kolem Peppermint OS oznámil vydání 2023–07–01 této distribuce postavené na Debianu s prostředím Xfce. Nezávisle vyvíjená distribuce Arch Linux je k dispozici ve verzi 2023.07.01.

Nobara 38Nobara 38

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.