Hlavní navigace

Fedora zrychlí vypínání, HAMMER2 na NetBSD

23. 1. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Fedora 38 sníží čas potřebný pro vypnutí a restart systému. NetBSD by se brzy mohl dočkat podpory souborového systému HAMMER2. Vydání Ubuntu 22.04.2 bylo odloženo o dva týdny.

Fedora zrychlí vypínání

Zhruba před měsícem navrhli vývojáři z Red Hatu Michael Catanzaro a Allan Day zmenšení časového okna během vypínání linuxové distribuce Fedora. To je v současné době nastaveno na 2 minuty, během kterých systém čeká na vypnutí všech procesů, a pokud se nestihnou ukončit, až potom vypne.

Toto nastavení výrazně prodlužuje dobu vypnutí nebo restartu. Jejich návrh počítal s 15 sekundami, po následné diskusi ale došlo ke kompromisu a doba byla zkrácena na 45 sekund. Této změny by se uživatelé měli dočkat ve Fedoře 38.

Fedora 37

HAMMER2 na NetBSD

Svobodný operační systém NetBSD by se brzy mohl dočkat podpory pokročilého souborového systému HAMMER2. V současné době NetBSD používá souborový systém FFS s tím, že je pozvolna implementována podpora ZFS.

Souborový systém HAMMER2 je nástupcem systému HAMMER a byl v roce 2014 vyvinut pro operační systém DragonFly BSD, používá kompresní algoritmy LZ4 a zlib a nabízí spoustu pokročilých funkcí.

NetBSD

Vydání Ubuntu 22.04.2 odloženo

Ubuntu 22.04.2 LTS mělo původně vyjít ve čtvrtek 9. února. Toto vydání však bylo odloženo o dva týdny na 23. února. Důvodem jsou neočekávané komplikace při přípravě balíčků HWE pro jádro Linux 5.19. Balíčky HWE (Hardware Enablement) jsou aktualizovány průběžně a slouží k automatické detekci a podpoře nového hardwaru. To umožňuje uživatelům verzí Ubuntu s dlouhodobou podporou provoz i na hardwaru, který v době prvního vydání ještě nebyl podporován.

Ubuntu 22.04

Linuxový laptop Pangolin

Dodavatel linuxového hardwaru, firma System76, informovala o budoucí dostupnosti nové verze jejich laptopu Pangolin s FHD displejem o úhlopříčce 15,6 palce. Pod kapotou bude mít procesor AMD Ryzen 7 6800U, grafiku AMD Radeon 680M, až 32 GB DDR5 6400 MHz paměti a až 16TB PCIe 4.0 NVMe SSD úložiště.

ICTS23

O napájení se postará 70 Wh baterie slibující výdrž až 10 hodin. Na trh by se měl dostat v únoru s předistalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu 22.04 LTS.

PangolinPangolin

Nově vydáno

Vyšel LibreELEC 10.0.4, nejnovější stabilní vydání specializované linuxové distribuce s mediálním centrem Kodi. Tým kolem distribuce MX Linux oznámil vydání nové verze s číslem 21.3. Komunitně vyvíjená distribuce pro routery, firewally, VPN, VoIP a servery Alpine Linux vyšla ve verzi 3.17.1.Linuxová distribuce Lakka, která umí přeměnit počítač v herní konzoli, oznámila vydání verze 4.3

MX Linux 21.3MX Linux 21.3

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.