Hlavní navigace

Názor k článku Firefox chystá „žhavení panelů“, zlepší dojem z rychlosti prohlížeče od Heron - Těch 40ms je ale furt jenom 1/25s. Připomínám,...

 • 18. 1. 2018 10:11

  Heron

  Těch 40ms je ale furt jenom 1/25s. Připomínám, že projektory v kině jely na 24fps (41,666ms) a nebyl s plynulostí problém (pokud se pás nezasekával).

  Mno. Těch 24fps je v podstatě nejmenší možná snímková frekvence, kterou člověk začíná vnímat už jako pohyb a nikoliv jednotlivé obrázky. Tzn níž už to nešlo. Předpokládám, že každý si všimne rozdílu mezi filmem v 30fps a 60fps. To je patrné na první pohled.

  Další věc je také v tom, jak ty snímky vypadají. Pokud se točí na dlouhé časy a každý pochyb je na snímku rozmazaný, tak sousední snímky vypadají mnohem více spojitě, než když je každé políčku filmu dokonale ostré. Také i proto vyšší rozlišení potřebuje větší snímkovou frekvenci, aby snímky byly více podobné a mozek si to dokázal spojit.

  Navíc tohle je v podstatě jednorázová záležitost a nevím o nikom, kdo by byl schopný u jednorázové věci postřehnout 20ms zpoždění.

  Nejde jen o to zpozdění, jde o to, co se tam na těch 20ms zobrazí. Pokud se tam zobrazí prázdná bílá stránka a až přes to se za 20ms vyrenderuje obsah, tak si toho všimne snad každý. Já jsem si toho při přepínání tabů všiml už dávno (ne, že by mě to vadilo).

  Tady už se řeší rozdíly hluboko pod prahem vnímání člověka. Sorry, ale tahle featura,, pokud něco přinese, bude maximálně mít placebo efekt pro ty, co o ní ví a poslouží k vykázání nějaké činnosti.

  No já bych hlavně ocenil, kdyby to šlo nastavit tak, že každý tab bude předrenderován dopředu a držen v paměti. V podstatě jsem předpokládal, že je tomu tak i nyní. V článku mi trochu chybí zdůvodnění, proč se tato změna zavádí a proč to není vykreslené dopředu. (Ano, dovedu si představit odpověď ve smyslu spotřeba paměti a tak, ale chtělo by to zdůvodnit kolik prostředků by to žralo.)