Hlavní navigace

Názor k článku Fuchsia: mobilní systém od Google s novým rozhraním a bez Linuxu od Jacob Zimmermann - Samotná podstata svobody je, že končí tam, kde...

  • 12. 5. 2017 1:32

    klokan

    Samotná podstata svobody je, že končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Kromě toho je celkem nesmysl se bavit o "svobodě" jako takové, nota bene když jde o software. Vždycky se jedná o svobodu ve vztahu k něčemu.

    GPL si dala za cíl chránit svobodu uživatelů před proprietárními produkty. Jako taková samozřejmě vědomě a zcela záměrně omezuje svobodu vývojářů proprietárního software. Svobodný software, jak Stallman neustále opakuje, je v tomto kontextu software, který respektuje svobodu uživatelů. Svoboda vývojářů používat nesvobodné licence nebo svoboda vydavatelů publikovat proprietární produkty ho nezajímá, od toho tu GPL není.

    Neříkám, že toto je "jediná správná" definice svobody, ani že jedině GPL software je svobodný. Ale v rámci svých postulátů je GPL koherentní, svůj účel plní zatraceně dobře a jak se čím dál tím častěji ukazuje, je nesmírně důležitá na obranu před tendencemi považovat uživatele za produkt. Jinak bez GPL by ani Linux nikdy nebyl tím, co je.