Hlavní navigace

Názor k článku Go: minimalistický a překvapivě výkonný programovací jazyk od Kiwi - Vy se na něco připravujete až po "tom"?...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 11. 2018 17:48

  Kiwi (neregistrovaný) ---.ip6.tmcz.cz

  Vy se na něco připravujete až po "tom"? Tomu se u nás říká s křížkem po funuse. Připravuje se vždy v očekávání něčeho budoucího, tedy časově před něčím. Proto je předpona "před-" naprosto zbytečná, protože sémantika něčeho předcházejícího je nedílnou součástí slova "připravit".

  Na to jsem právě poukazoval. "Gramáž masa je před tepelnou úpravou." "Pachatel zcizil kolo." Proč ti lidi prostě nepoužili slova, která znají, a vymýšlejí si novotvary, jimiž se nevědomky trefují do již zavedených pojmů, které ale znamenají něco úplně jiného?
  Další podobné patvary jako "předpřipravit" jsou "nejaktuálnější", "nejoptimálnější" apod. To je jak "lepšejší". Prosím, když takto žvatlají předškolní dítka, může to být i roztomilé.

  > Mohl byste takto rozebrat i váš text a ptát se, proč píšete „nachystat“, když máme slovo „přichystat“, proč „nadbytečná“, když existuje slovo „zbytečná“.

  Vidím, že vám naprosto chybí cit pro jazyk a jeho logiku a poukazujete na něco úplně jiného. "Chystat" je imperfektivní kořen a k němu se pojící předpony mají perfektivizující význam, jinak jsou synonymické. "Předpřichystat" už by byl opět nesmysl. U kořene "pravit" ale mají předpony navíc i sémantický význam: při-pravit, na-pravit, vy-pravit, po-pravit, o-pravit, s-pravit, z-pravit... Předřazování dalších předpon je v češtině možné, ale musí dále modifikovat smysl: roz-pro-střít, za-po-šít, při-po-strčit, ne-před-po-s.aný