Hlavní navigace

Názor k článku Google má s projekty Chrome a Chrome OS velké plány od Lael Ophir - Ohledně C# a interpretované režimu jsem psal výše,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 9. 10. 2013 19:48

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Ohledně C# a interpretované režimu jsem psal výše, že takhle to v .NETu nejspíš nikdy nefungovalo, a určitě to tak nefunguje dnes.

  Ad bude to podmnožina C/C++ a bude těžit z rychlosti - jaká podmnožina? Pokud jsem správně pochopil co jsem vygooglil, tak NaCl prostě zkompiluje jakýkoliv C/C++ zdroják pro cílovou architekturu, a spustí výsledek s nějakým sandboxingem. Běžící kód může dělat veškeré příšernosti včetně pointerové aritmetiky, OpenGL ES 2.0, sandboxovaného local file storage, full screen mode a mouse capture (vyjma toho prvního vše pomocí knihoven browseru Chrome).

  Proč mě to děsí? Zkuste si v libovolném recentním browseru otevřít pár tabů Youtube nebo Facebooku, tedy velikých a známých webů. Pak zkuste sledovat, kolik paměti a CPU vám browser sežere. Zkuste to sledovat po 24 nebo 48 hodinách - spotřeba paměti vás asi udiví. Ty JavaScripty mají resource leaks, a browsery mimochodem často také. Některé příčiny resource leaks najdete tady:
  http://www.ibm.com/developerworks/library/wa-memleak/

  Takhle dneska vypadají velké a známé weby. A určitě jsem viděl i vyloženě špatné weby, které mají daleko větší resource leaks, zacyklené skripty nebo absurdně vytěžují CPU.

  Teď si představte, že lidem, kteří nejsou schopní napsat slušně ani web v JS, dáte do ruky C/C++ s pointerovou aritmetikou, nejspíš i threadingem (aby mohli ten CPU vytížit ještě lépe), přístupem k OpenGL/WebGL (které při troše snahy dokáže provést DOS, zhavarovat systém, přečíst obsah obrazovky, vytvořit falešné security dialogy apod.), a zavřete to do sandboxu, který se pochopitelně dříve či později ukáže jako děravý. Aplikace napsané pro NaCl budou děravé stejně jako ty napsané v C/C++, vytěžovat CPU jako ty v JavaScriptu a Flashi, a jako bonus budeme mít spoustu nových bezpečnostních zranitelností. A co nám to celé má přinést? Věci které desktopy umí už minimálně 10 let.