Hlavní navigace

Názor k článku Grafické karty a grafické akcelerátory (6) od Pavel Tišnovský - O monochromatickém grafickém režimu jsem se ve článku...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 4. 2005 15:55

    Pavel Tišnovský
    O monochromatickém grafickém režimu jsem se ve článku zmínil, osobně se mi taky dost líbí a zejména díky tomuto režimu (který má, na rozdíl od VGA ergonomickou snímkovou frekvenci) se Atari ST používají i v dnešní době, například jako zmíněné terminály - mohou však provádět i mnohem zajímavější činnosti. O GEMu a MIDI se asi nemá cenu rozepisovat, díky těmto technologiím byla celá řada ST známá na celém světě.

    Grafické režimy počítačů Amiga s čipsetem AGA jsem uvedl v předchozím dílu tohoto seriálu. Zbývá pouze dodat, proč se tyto režimy příliš nepoužívaly. Bylo tomu tak proto, že Amigy byly především herní stroje (samozřejmě, že firma Commodore se snažila o prosazení i do jiných oblastí, tady však rozhodl trh), a u těch se nové režimy neprosadily zejména díky nemožnosti použití na televizních příjímačích.

    Naproti tomu Atari ST bylo koncipováno spíše jako počítač pro "vážnou činnost", proto se k němu pořizoval i kvalitní monochromatický monitor, na kterém režim 640x400@72 vypadal (a stále vypadá) velmi dobře.