Hlavní navigace

Názor k článku Hardware inteligentního internetového termostatu od Yenya - Díky za přehled. Já jsem před časem uvažoval (a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 6. 2015 14:35

  Yenya (neregistrovaný) ---.ip6.fi.muni.cz

  Díky za přehled.

  Já jsem před časem uvažoval (a dodnes uvažuju), že bych někdy zkusil pro změnu postavit nějaký projekt na ARMu. Myslím že jsem se dokonce díval na ten shora uvedený freescale (nebo nějaký podobný). Nakonec to ale skončilo na tom, že proti AVR to nepřináší v podstatě nic navíc(*). Podstatný rozdíl je až u něčeho, na čem by běžel Linux, ale to už asi není pájitelné v domácích podmínkách.

  (*) ano, tyhle ARMy jsou o něco rychlejší a třeba ten STM má výrazně rychlejší ADC, což bych tehdy i využil, na druhou stranu mají výrazně větší spotřebu (přes 10 mA versus malé jednotky mA), mají obvykle o dost menší povolený rozsah napětí, atd. Některé AVR mají dokonce 2.7-5 V, což mimo jiné znamená že to přímo jde připojit na jeden lithiový článek bez dalších součástek.

  No a pak je otázka, jak se to vlastně programuje - pro AVR je avr-gcc, které má k sobě avr-libc, a jsou tam definice registrů pro všechny možné modely, v podstatě je ten kód dobře přenositelný. A v datasheetu jsou ty registry přesně popsány jak se který I/O modul ovládá. Zkusil jsem kliknout na první dva ty odkazy na Farnell, a tamní datasheet tohle vůbec neobsahuje. Navíc pro Arduino existuje obrovská spousta kódu, ze kterého jde často dost jednoduše odmyslet ten Arduino balast nad tím, a vyextrahovat z toho vše potřebné pro programování přímo na úrovni AVR a jazyka C.

  Pro projekty typu "potřebuju 5-10 pinů a nějaké vestavěné moduly typu PWM, UART nebo ADC, a ať to potřebuje co nejméně součástek okolo" je docela jedno jestli použiju ATtiny, ATmegu nebo tyhle malé ARMy. Spíš je důležitá dokumentace, dostupnost kódu, atd.

  No ale teda stejně bych to někdy zkusil - kde najdu nějaké HOWTO, jak vybrat vhodný procesor a jak programovat ARM MCU pod Linuxem?

  Ještě jsem se teda kdysi zkoušel dívat na PIC, a tam mi ta podpora co se týče infrastruktury (kompilátor, atd.) přišla daleko horší, než u AVR. Ale co jsem se díval, tak třeba v pračce i v ledničce jsme měli PIC, takže asi nějaký důvod pro použití této konkrétní architektury ti výrobci mají.