Hlavní navigace

Názor k článku Hardware inteligentního internetového termostatu od Petr M - Pozor, ARM nebývá výkonnější, to je trochu omyl....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 6. 2015 23:11

  Petr M (neregistrovaný) ---.static.oxid.cz

  Pozor, ARM nebývá výkonnější, to je trochu omyl. ARM je tak výkonný, jak si ho nastavím. Klidně poběží i na 1kHz, když na věc přijde. A nastavím ho tak, jak zrovna potřebuju. Jestli rychlý, nebo úsporný. Klidně i za běhu.

  A jako správný CMOS, Icc=A * Bf, kde A je klidová spotřeba (v datasheetu jako Stand-by), B je koeficient opět z datasheetu (např. 100uA/MHz). Dá se s tím hodně čarovat.

  Klidovou spotřebou se klidně dostanu na úroveň uspané MSP430. Ale díky specifické instrukční sadě (pěkně to je popsáno i tady na rootu - http://www.root.cz/clanky/instrukcni-sada-mikroprocesoru-arm/#ic=serial-box&icc=text-title) můžu minimalizovat počet instrukcí. Když se má probudit ze spánku, vzít hodnotu z ADC a číslicově zpracovat, dostanu se na řádově míň instrukcí a tím i strojových cyklů. Když je vzorkování řekněme po 10ms, zpracování na 8b CPU sebere 8ms, nevymyslím nic. Jenom to probudit na plný výkon. U ARMu to jde třeba za 0.2ms až 4ms. A nemusím se probouzet na maximální frekvenci. Můžu stáhnout PLL, nastavit si optimální hodiny pro periferky, abych do nich nemusel rvát 32MHz a pak použít předdělič 64,... Dá se tam tak mnohem líp vytunit spotřeba.

  Tohle jsou na první pohled neviditelný detaily.

  Praxe: deska s ARM7TDMI@48MHz, USB device na čipu, audio korek, 8MB SPI FLASH pro data, pár operáků, 3x indikační LED, MAX232, na plný výkon i se ztrátama na zdroji to bralo průměrně 5V/12mA. Při odpojeným USB to spadlo na 8mA, stačilo přepnout PLL na čipu...