Hlavní navigace

Názor k článku Hardware inteligentního internetového termostatu od Petr M - Velice hezký je třeba to řešení, co máte...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 6. 2015 8:46

  Petr M (neregistrovaný) ---.honeywell.com

  Velice hezký je třeba to řešení, co máte na venkovním čidle. Kdybych to takhle udělal na baráku, kde je střecha 10m vysoko a v místě křížení je okap spojený s hromosvodem, na baráku čtyři svody, stane se při úderu 100kA blesku zhruba tohle:
  - Proud se rozdělí do čtyř svodů. Předpokládejme, že rovnoměrně. Do každýho vletí 25kA.
  - Předpokládejme svody s impedancí 10Ohm/m. Od připojení okapu k zemi 10m, takže impedance svodu 100mOhm. Na svodu v místě připojení okapu je 2,5kV, na stejným potenciálu je svod okapu.
  - Deklarovaný provozní napětí UTP je 350V, pro blesk to není problém. Vletí do obou žil současně, transil nemá co řešit.
  - Termostat se dostane na napětí 2,5kV proti zemi. Prorazí se zdroj (asi to nejede z baterek) a po průrazu klesne odpor sběrnice proti zemi třeba na 10 ohmů.
  - Touto cestou se vydá 1% proudu toho svodu, tzn, 250A (proudový dělič). Transil v termostatu se pokusí spojit žíly, aby těch 125A nešlo do GPIO pinu. Při tomto prvním a posledním hrdinským činu se odpaří i s chráněnám procesorem.
  - Prakticky okamžitě se odpaří měď v těch UTP s tím, že začne hořet izolace a zapálí třeba nábytek, záclony,...
  - Pokud by někdo v té době držel kabel od sběrnice v ruce, tak se blesk vykašle na prorážení zdroje. Zkrátí si to skrz izolaci kabelu a dobrovolníka třeba do armatury betonové podlahy. Pokud bude jeho impedance po průrazu řekněme 5kOhmů proti zemi, U^2/Z = 1,25kW. Upeče se zevnitř. Naštěstí nestihne moc trpět, je to hodně rychlý.

  Konkrétní návrh ochran hodně závisí na místních podmínkách a na instalaci. Je tam potřeba si zodpovědět hodně otázek a v diskusi (no, vlastně ani v článku) by na to nebyl prostor.

  Můžu vás ale odkázat na stránky o ochtaně před bleskem. http://www.kniska.eu/ Vymyslel je soudní znalec v oboru ochrany před bleskem a přepětím. Dá se tam najít i SW pro aanlýzu rizik, vysvětlení jak blesky chytata a jak zemnit,.. Myslím, že tamní informace budou relevantnější a komplexnější, než bych mohl napssat sem.

  Ty stránky by si měl ve vlastním zájmu přečíst každý, kdo nějak manipuluje s kabeláží z venku dovnitř. Hlavně ti idioti, co omotají UTP kolem svodu hromosvodu, dají AP na jímač, mají anténní stožáry vyšší než hromosvod a dělají podobný zvěrstva, by je měli mít povinný a po jejich prostudování test, v případě neúspěchu zakončený kopancem do rozkroku.