Hlavní navigace

Názor k článku Hardware inteligentního internetového termostatu od Yenya - Tak nevím, nepletou se vám někde Ohmy a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 6. 2015 15:46

  Yenya (neregistrovaný) ---.ip6.fi.muni.cz

  Tak nevím, nepletou se vám někde Ohmy a miliOhmy?

  Izolace dnešních UTP by hořet neměla, většina kabelů se dělá jako bezhalogenové samozhášivé. Maximálně někam skápne plast o teplotě nějakých 300 °C, což asi ani nic nezapálí. Myslím že zhruba od této části dál je ten text už v oblasti sci-fi.

  Nebo možná i dřív - Wikipedia si myslí, že typický blesk má 30 kA, 15 C náboje a 500 MJ energie. Trvá řádově desítky mikrosekund (maximální fáze) a doznívá stovky mikrosekund už o řádově nižších proudech. Na druhou stranu odpor lidského těla při výboji je údajně jen 500 Ohmů, ne těch 5k.

  Odpaří-li se měď, kudy půjde těch 250 A do toho člověka?

  ======
  A teď já:

  Podíval jsem se do dokumentace, jak máme dělaný hromosvod na baráku: je to AlMgSi o průměru 8 mm. Dohledal jsem, že měrný odpor AlMgSi je 29 nOhm.m:

  http://elektrika.cz/data/clanky/wkkpmuh040907

  10 m takového vodiče bude mít odpor 5.8 mOhm, jestli dobře počítám. My teda takových vodičů kolem domu máme patnáct, ale počítejme ty čtyři. 7.5 kA na tomto vodiči udělá 43.5 V, což sice může leccos spálit nadproudem, ale výbojem to moc daleko nepřeskočí. Navíc pokud by se toho drátu na druhém konci držel člověk, tak nebude tvrdě připojený k potenciálu země. No ale i kdyby byl uzemněný natvrdo a dostalo se do něho 1 % výboje, tedy 75 A na 43.5 V po dobu řekněme 100 mikrosekund, je to energie 0.33 J. Smrtelná dávka elektrického šoku je podle tohoto odhadována na cca 4 kJ (ale nepochybně bude záviset i na napětí a proudu, nejen na energii):

  https://books.google.com/books?isbn=052187811X

  Co jsem přehlédl?