Hlavní navigace

Názor k článku Instalace malého firemního serveru se SLES 10 od Michal Nosek - Profesionální distro neznamená jen barevné obrazovky, ale především...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 10. 2007 10:35

  Michal Nosek
  Profesionální distro neznamená jen barevné obrazovky, ale především zaručenou podporu na příštích osum let, přímou podporu v několika jazycích (SLES dokonce i v češtině) a jednoduchou zprávu.
  Težko budete ve velké firmě prosazovat, že uživatel se přídává pomocí useradd a pak ještě smbpasswd a stanici se musí také vytvořit účet a emailový alias se přidá dopsáním do souboru aliases a pak se ještě musí spustit newaliases atd. atd. Tohle skutečně nikde neprosadíte. Oproti tomu SLES nabízí správu uživatelů nástrojem yast, který je možno spouštět i v textové konzoli a nejenom. Navíc je databáze uživatelů uložena v LDAP a je snadné do sítě přidat další server.
  Já, který mám na starosti více jak dvacet serverů v různých firmách toto velmi oceňuji a umožňuje mi to velmi efektivní správu těchto sítí. Navíc první kam jsme to nabízely byly školy a ty nějaký ten stažený linux skutečně nechtěli akceptovat a rozhodovalo se tak mezi RHEL a SLES. SLES nakonec vyhrál díky integraci LDAP.

  A propos: ty manageři pro mě nejsou ani trochu fiktivní. Jednám s nimi dost často.