Hlavní navigace

Názor k článku Intel čelí desítkám hromadných žalob za Spectre a Meltdown od Miroslav Šilhavý - v US staci kdyz reknes, ze ti vyrobce...

 • 19. 2. 2018 8:48

  Miroslav Šilhavý

  v US staci kdyz reknes, ze ti vyrobce v navodu nenapsal ze to neni pouzitelny jako bouda pro psa

  Zas tak dramatické to není.
  V USA platí princip, že za - řekněme, slovy naší legislativy - správní prohřešky firmy trestá soud a odměna připadne tomu, kdo měl tu sílu (motivaci, úsilí) to před soudem prokázat.

  Slavný je např. ten případ paní, co si opařila stehna kávou z McDonald's. Té paní soud přiřkl poměrně malou (odpovídající) částku na uhrazení léčebných výloh. Potud to probíhalo +/- jako v Evropě.

  Právníkům té poškozené se ale podařila jiná věc: prokázali, že McDonald's věděl o tom, že jejich kávovary vaří zbytečně horkou kávu, a interně vyhodnotili, že je levnější čas od času zaplatit výlohy poškozenému, než plošně investovat do změny nastavení kávovarů. Zde už se postup liší: EU by tam poslala nějaký správní orgán, který by patrně udělil pokutu na spodní hraně (protože je to poprvé, firma se chová jinak zodpovědně, ...). V USA ale zasáhne soud, stanoví odškodné tak, aby se na příště firmě vyplatilo ty kávovary raději opravit. A "pokutu" nesebere do státní kasy (do té samé, která té firmě dává na druhé straně investiční pobídky :)), ale dá ji za odměnu tomu žalujícímu. Proč to tak je je jasné: samotní občané jsou vedeni k tomu, že mají vykonávat veřejnou kontrolu.

  Proto jsem psal, že bude zajímavé sledovat rozhodnutí zejména v tom mezidobí, kdy už Intel věděl, že má problém.