Hlavní navigace

Názor k článku IPv6 používá 30 % uživatelů, automatickým tunelům zvoní hrana od kaliszad - Zase tak zlé to s tou rychlostí podle...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 6. 2019 11:26

  kaliszad

  Zase tak zlé to s tou rychlostí podle mě nebylo, ale nejsem novinář/ reportér. Na struktuře nebo prezentaci se určitě dalo ještě zapracovat, občas jsem byl mírně zmaten, ale myšlenku jsem z kontextu nakonec pochopil. Myslím, že záměr byl na slidech mít "mýty", "výmluvy", ale i fakta a ty potom popsat, ale ne nutně rozporovat, jako je jinak běžné.
  Radek rozhodně umí dobře přednášet, ale tato přednáška opravdu byla trochu nešťastná...

  Jinak byla zajímavá přednáška Tomáše Chotta svým poměrně technicko-netechnickým charakterem a mírou zobecnění. Každopádně si vážím, že přišel a podělil se o svoje postřehy z praxe.
  Čím více informací o české ISP scéně mám, tím více jsem přesvědčen, že to všichni více či méně patlají a ono to shodou okolností celkem funguje. Jestli to je cenou vs náklady na běžného uživatele, nedostatkem času technického personálu nebo částečně ignorancí/ ždímání to nevím. Taky je otázka, jestli ví, kde co patlali a počítají s tím/ chtějí to uvést do řádného stavu a nebo jestli si to ani neuvědomují.

  Z mého pohledu je v normální firmě, kde jde povětšinou o interní systémy a nějaké velké webové prezentace nejsou třeba těžké motivovat nasazení IPv6. V podstatě to znamená prohrabat se všemi systémy a opravovat pochybně udržované, historické systémy. Hodně produktů, které někdo pořídí jako "appliance" nebudou dobře spolupracovat atp. Přitom přínos je špatně vysvětlitelný a náklady potenciálně poměrně vysoké. V podstatě většině takových firem stačí, když by byl web firmy dostupný po IPv6 a případně nějaký gateway na vzdálenou správu nebo přístup. Zbytek ale nemá tak úplně důvod na IPv6 migrovat (jde spíše o estetiku než o reálný přínos). Přístup na web není tak úplně dobrý argument, protože v továrnách toto není pro většinu uživatelů žádané a pro zbytek uživatelů je každý aspoň trochu důležitý web/ služba na IPv4.
  Potřeba Provider Independent adres, když nemám číslo AS, ale více "uplinků" je přinejmenším komplikace.
  Rád bych měl nějaký skutečně pádný argument pro nasazení IPv6 v takové továrně, ale nějak na takový nemůžu přijít.