Hlavní navigace

Názor k článku Jak moderní prohlížeče zlepšují svou spolehlivost? od Stará vesta - Myslím, že možnosti IE nejsou vhodně popsány. Jako...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 5. 2013 10:55

  Stará vesta (neregistrovaný) 37.221.161.---

  Myslím, že možnosti IE nejsou vhodně popsány. Jako dlouhodobý uživatel si dovolím pár poznámek:

  - Nevím jak (dnes) u ostatních browserů, ale u IE se počítá s ochranou DEP (správce musí, pomocí InteCPL.cpl, aktivovat "ochranu paměti za účelem zabránění online útokům"). S ASLR také problémy nejsou. Procesy IE mají automaticky nastavenu virtualizaci (což se může hodit při neočekávané chybě a povýšení práv). Chráněný mód/režim (sandbox) má ve správě každý uživatel. Případně bych doporučil nasadit EMET.

  - Většina kritických pluginů (ActiveX) a zejména Adobe Flash Player a Microsoft Silverlight běží jako samostatné procesy, i když běží v chráněném režimu (je-li aktivován). Normálně je můžete ukončit, a také se může stát že se neukončí spolu s IE.

  - Pro jednotlivé servery/weby lze zcela vypnout/zapnout "Filtrování ActiveX", které se dále dělí na "Filtrování ActiveX" a "Ochranu před sledováním". Správa tohoto nastavení bez návštěvy webu, nebo formou vymazání všech nastavení, považuji za špatně řešenou. Klidně se vám může stát, že povolíte používat ActiveX (ale sledování nevypínáte), časem zapomenete... při opakované návštěvě webu vám menu zabezpečení ukazuje že "Filtrování ActiveX" je aktivní, ale to jaký je skutečný stav zjistíte buďto sami až se načte co nechcete (zpravidla flash reklama) nebo po kliknutí na to modré kolečko. Zkušený uživatel může sice kontrolovat stav/nastavení pomocí Registru, ale...

  - Doplňky bych dělil zejména na Instalované a stažené z webu. Rychlost (zpomalování IE při spouštění) je nezajímavá, dokud se nevyskytne vadný doplněk (vadnost je detekována právě pomalým spouštěním) a na ten by IE měl automaticky upozornit. Nikdy jsem tuto funkci neměl potřebu využívat.
  - Dále bych doplňky dělil na ty u kterých lze povolit na jakém webu mohou běžet a ty běžící vždy a všude.
  - Zakázat jdou všechny doplňky, ať již hromadně (spustit bez doplňků) nebo jednotlivě (pomocí správce doplňků). Odebrání jednou povolených webů, pro jednotlivé doplňky, bohužel nejde dělat selektivně a u každého jednoho doplňku lze pouze odebrat všechny weby. Případně ještě doplněk povolit na všech webech.
  - Z uvedeného je patrné, že pokud povolíte pro daný web doplňky (ActiveX) a daný web není u doplňku, který vyžaduje dosud povolen, vyskočí vám právě ono chybějící vám "klikací tlačítko" - POVOLIT. Povolíte-li, povolíte i pro příště, dokud povolení pro web neodeberete. Případně můžete výchozí volbu "povolit" nahradit příkazem "povolit všude", volba "povolit jen v tomto případě" není bohužel k dispozici.

  My uživatelé IE jsme si už zvykli užívat kombinace globálního povolování ActiveX s nastavením jednotlivých doplňků. Většinou také aktivně využíváme jednotlivých zón a jejich detailních nastaveních. Bohužel, nováčkům tyto schopnosti Microsoft natolik znepříjemnil (změnou GUI - ideál bylo GUI IE8), že podle mne o nich ani neví.

  Změny k lepšímu jsou vítány vždy, bohužel většina lidí hned tak IE10 a novější neuvidí.
  Uživatelé Windows XP nemohou používat ani IE9. Většinou končili na Opeře. Jak to bude v budoucnu, těžko říci. Například o Chrome nestojí nikdo koho znám.