Hlavní navigace

Názor k článku Jak moderní prohlížeče zlepšují svou spolehlivost? od Stará vesta - U Microsoftu a Windows nejsou hlášení vůbec žádná...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 5. 2013 11:42

  Stará vesta (neregistrovaný) ---.5.privacyrepublic.org

  U Microsoftu a Windows nejsou hlášení vůbec žádná prdel.

  Hlášení problémů
  Globální záležitost systému Windows, funguje tak jak pan Macich popisuje. Je v zásadě dobrá věc, občas pomůže i vyřešit nějaký ten problém, i když je mnohdy vhodné hlídat jazykové verze (což je mnohdy prakticky nemožné) nabízených programů. Běžně jsou takhle nabízeny například "drivery" (a obslužné podprogramy) grafické karty, či pro tiskárny HP. Jenže stahujte několika set MB balík a pak zjistěte že je uživatelské rozhraní v angličtině, když na webu výrobce tiskárny se nachází i česká jazyková mutace.

  Pomáhání při zlepšování SW (Microsoft Customer Experience Program)
  Funkce naprosto k ničemu. V nejlepším možném případě jsou generovány statistiky, které MS utvrdí v jeho zkresleném názoru že uživatelé jsou s novými funkcemi, či GUI, spokojeni a užívají ho. Vůbec nemáte šanci nějak ovlivnit vývoj jen odesíláte statistiku a kdo ví co ještě.
  Tato funkce by měla, pro různé části systému Windows a aplikace odd MS, kdykoliv změnitelná. V poslední době však zjišťuji fakt, že rozhraní pro ovládání funkce (pravděpodobně po nějakém tom update) je zablokované. U mnohých uživatelů ve stavu "odesílat".

  Odesílání citlivých údajů
  Mnoho aplikací Microsoftu, které jsou do systému doinstalovány, vyžaduje detailní prostudování "zásad ochrany osobních údajů". Zde se zpravidla dozví, že určité neškodné a uživatele neindentifikující údaje (občas je uživatel i upozorněn na možnost nechtěného sběru osobních údajů) jsou automaticky odesílány, a pokud neprovede určitou změnu v Registru, bude se tak prostě dít.
  V nastavení Security Essential například nedávno přibyla volba "automaticky odesílat vzorky při požadavku analýzy komunitou MAPS". Což považuji za korektní jednání.

  další sběry informací
  Teď by se mohlo zdát že Windows i ostatní aplikace jsou podchyceny. Jenže proč uživatelé, se zákazanými reporty, čas od času a z ničeho nic najdou v TEMPu soubory SQM (Software Quality Metrics), což jsou binární soubory s neveřejnou strukturou, generované pomocí v systému integrovaného API (sqmapi.dll). Toto API prý mohou využívat i ostatní aplikace. V podstatě všichni kromě uživatele vědí co se sbírá a odesílá.
  Nechci tvrdit, že toto API (používané například uvedeným programem pro zlepšování SW) k ničemu není. Nicméně MS nevysvětluje, mlží a nedává ani návod jak rozpoznat zda SQM soubory náleží sběru dat systému Windows, aplikací MS, či naprosto jiným aplikacím. Na dotaz ohledně odregistrace nereaguje. Zajímavé je také, že některé aplikace pro úpravu instalačních médií Windows toto API odebírají, a většině uživatelů tato funkcionalita nikdy nescházela, nebyla potřebná pro dobrý běh určitých aplikací.
  Jak je to kolem platformy Live si vůbec nedokáži představit (nepoužívám ji), ta s tímto API pracuje běžně.