Hlavní navigace

Názor k článku Jak nepoužívat PL/pgSQL (případně PL/SQL) – fatální chyby při vývoji od Pavel Stěhule - Možná si představujem trochu něco jiného pod pojmem...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 5. 2018 18:56

  Pavel Stěhule

  Možná si představujem trochu něco jiného pod pojmem reverse engineering. Pokud nemáte větvě, tak všichni jedou jakoby v masteru - a jelikož se bojí přepisu, tak pushují i nedodělanou práci. Pokud by dva uživatele upravovali stejnou funkci, tak to dopadne špatně. Tím rychlým pushováním se vám do mástera (nic jiného neexistuje) může dostat nedopečený kód. A jelikož se dělá komplet deployment - tak takový kód se dostane i na produkci.

  Když máte kód primárně v souborech a ve verzovacím systému, tak můžete udělat merge, rebase - kolize zjistíte.

  Samozřejmě, že pro testování ten kód nahraji do db - a zde je umím i zvalidujovat - to se jinde udělat nedá.

  Ještě jedna poznámka - ve své poznámce jsem primárně cílil na Postgres. Práce s db objekty, kompilace, řešení dependencí je v Postgresu hodně jiná než v Oracle. To vyvedení db objektů do souborů se v PG udělá jednodušeji - v některých případech je i nezbytné (např. u pohledů). Navíc Oracle má packages - a kód z packages má hodně podobný formát tomu, co by vzniklo, když uložím pg zdrojáky do souboru.

  Určitě se nebráním kvalitnímu IDE - a kdybych nebyl líný, tak bych si napsal makra do Emacsu nebo geditu (zas na druhou stranu nemusím udělat všechno sám :)). V každém případě, to na co jsem hlavně upozorňoval je použití čistě pgAdmina - který sice umí autocomplete, ale neumí verzování, zahazuje vnější komentáře - a nemá nic, co by umožňovalo vytvářet vyšší celky ve smyslu modulů nebo packages.