Hlavní navigace

JanOS udělá z vašeho telefonu zařízení IoT, známe datum vydání GNOME 45

9. 5. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: JanOS
JanOS je svobodný operační systém, který promění telefon v zařízení pro internet věcí. Byl zveřejněn plán vydání prostředí GNOME 45. Vyšla sedmá opravná verze linuxové distribuce Debian 11 „Bullseye“.

JanOS promění telefon v zařízení IoT

JanOS je svobodný operační systém navržený tak, aby běžel na čipsetech mobilních telefonů. Dokáže běžet i bez displeje a zpřístupní vám všechny funkce telefonu od telefonování až po kameru.

Hlavní motivací vzniku tohoto projektu je vysoká cena desek a přídavných modulů. Deska s telefonu totiž poskytuje plnou funkčnost za relativně nízkou cenu.

Základní deska GeekPhoneZákladní deska GeekPhone

Datum vydání GNOME 45

Nová verze prostředí GNOME vychází dvakrát do roka. Plánované datum následujícího vydání s číslem 45 bylo nedávno zveřejněno. Podle plánu by 1. července tohoto roku měla vyjít alfa verze a 5. září pak beta verze GNOME 45.

Finální 45. vydání tohoto grafického prostředí s kódovým označením „Riga“ je pak naplánováno na 20. září 2023. Toto vydání bude obsahovat dvě nové aplikace: prohlížeč obrázků Loupe, který nahradí Eye of GNOME a aplikaci pro kameru Snapshot, která nahradí Cheese.

Ilustrační obrázekIlustrační obrázek

Debian 11.7 s více než stovkou aktualizací

Vyšla sedmá opravná verze linuxové distribuce Debian 11 „Bullseye“. Nepřináší žádné nové funkce, přináší pouze řadu aktualizací, bezpečnostních záplat a oprav chyb. Debian 11 lze aktualizovat že stávající instalace nebo s instalačních médií.

Mělo by se jednat o poslední aktualizaci „jedenáctek“ před vydáním Debianu 12, které je plánováno na 10. června.

Debian 11Debian 11

Focus Ir14, dostupný notebook s Kubuntu

Tým Kubuntu Focus ve spolupráci s firmou Carbon Systems uvedl na trh linuxový notebook Focus Ir14. Ten je poháněn procesorem 12. generace Intel Core i5–12450H s 8 jádry, vlákny, 12MB cache a frekvencí až 4.4 GHz.

Dále zde nejdeme grafiku Intel UHD, až 64 GB DDR4 3200 MHz RAM a NVMe M.2 SSD úložiště s kapacitou až 4TB. Prodává se s předinstalovaným systémem Kubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish) a prostředím KDE Plasma 5.24 LTS za cenu od 895 dolarů (19 tisíc korun).

Focus Ir14Focus Ir14

Nově vydáno

Peropesis, minimalistická linuxová distribuce s ovládáním pouze přes příkazovou řádku vyšla ve verzi 2.1. Projekt Photon oznámil vydání Photon OS 5.0, nové verze linuxové distribuce optimalizované pro běh v prostředí emulátoru VMware. Německá firma TUXEDO Computers vydala novou verzi své linuxové distribuce TUXEDO OS 2–20230427. Na Arch Linuxu postavená distribuce ArcoLinux je k dispozici ve verzi 23.05.04.

ArcoLinux 23.05.04ArcoLinux 23.05.04

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.