Hlavní navigace

Názor k článku KDE 4.3: použitelný desktop pro každodenní práci od anonym - Článek je primárně hodnocení live CD openSuse s KDE4,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 8. 2009 2:32

  bez přezdívky

  Článek je primárně hodnocení live CD openSuse s KDE4, toho KDE4 je tam tak 50% odhadem. Článech se tak nevyhnutelně roztáhl do šíře místo do hloubky a nijak nevybočuje z řady povrchních článků které se zastaví na několika málo stále dokola omílaných tématech – plasma, vzhled (Oxygen?), rychlost WM.

  Snad jediné místo které pozitivně je zmínka o (ne)funkčnosti Bluetooth. Ale zase, chtělo by to více do hloubky, detaily, konkrétní příklad, screenshot.

  Zajímavé, kolik článků (a diskusí!) se vysloveně zasekne na rychlosti kompozitního WM. Zvláštní, s tímhle jsem nikdy problém neměl, ani v 4.1.x ani 4.2.x. Pravda, na všech 3 mašinách mám nVidie (7200, 8600GT a 250GT). I stabilita OK. Plasma má lepší výdrž, než má měl poslední dobou Kicker pod KDE3.

  Může mi někdo definovat pojem „větší omalovánky“? Proč a v čem jsou KDE4 větší omalovánky než KDE3? Hodně barev? Výrazné pastelové barvy? Přeplácené ikony? Ani jedno není problém změnit. Ani jedno by určitě ale nemělo snižovat rychlost jak naznačujete, maximálně tak snížit váš estetický prožitek. Narážíte na plazmoidy? Nemusíte si je tam dávat stejně jako jste nemusel používat Superkarambu s KDE 3.5. Rozlišujte mezi hodnocením tématu – pak ale uveď jeho jméno a proč jste nezvolil jiný – a hodnocením vlastního desktopu.

  Mimochodem, mě se Oxygen také moc nelíbí, z důvodů naznačených výše, nicméně stačí vhodné téma (QtCurve, Plastic) a KDE4 jako by KDE3 vypadlo z oka.

  Problematika Flash, USB disk a Ext4 do článku primárně o KDE4 nepatří.

  Jinak s v odstavci věnovanému Flashi máte hned několik chyb a nepřesností. Téma flash by bylo na samostatný článek. Jen naznačím, DRI nemá s akcelerací videa nic společného, k tomu slouží technologie Xv. Pokud něco, tak DRI (3D akcelerace) dokáže spíše video zpomalit, hlavně u starších driverů pro starší HW (open driver pro starší radeony). Nicméně, Flash stejně nedokáže Xv použít, ani žádnou jinou, i když podporu Xv tvrdí na stránkách. Bylo to již několikrát probíráno ve fórech. A z DRI už nemá užitek žádný. Pokud vám (zjevně) nejede Flash jak má, pak chyba je někde jinde. Jak říkám, téma na hutný odborný thread v poradně nebo pokud problematice skutečně rozumíte, pak na speciální článek.

  Co mě by na článku o KDE4 zajímalo: – funkční Strigi (nejlépe ten starý dobrý postavený ještě nad CLucene a ne nad Nepomukem)
   – integrace kontextového vyhledávání (ie Strigiho) kde to jen jde (Konqueror, Dolphin, Open File Dialog atd) plus specializovaný klient (Kerry?)
   – lze použít i jiný search engine (Beagle, jak, přes Kerryho)?
   – už funguje kontextové vyhledávání v Kickoffu? Kickoff z KDE3 na to potřeboval funkčního Kerryho, ale ten KDE4 nefunguje (padá) takže mám obavu že ne, leda že by už to šlo přímo přes Strigiho. Podrobnosti, podrobnosti, podrobnosti!
   – proč mi Kickoff nenachází to co Krunner, nemají stejný engine? Proč ne? Kickoff z KDE4 dokonce nenajde ani to co dokáže Kickoff z KDE3. Ostuda. (chyba jen v Mandrivě?)
   – lze pohodlně nastavit vlastnosti mountovací parametry jako to bylo možné u KDE3? takový ten user friendly dialog kde si zadáte např jméno mountu, kódovou stránku (velmi zásadní pro FAT FS), async a další flagy.
   – jak je na tom náhrada za media:/ protokol? přes ten se šlo dostat na zmiňovaný důležitý dialog.
   – místo jednoho démona – kded – má teď KDE4 hned několik – kdeinit4, kded4, klaunch – může to někdo osvětlit?
   – nějaké technické podrobnosti ohledně KDE realizace kompozitního WM? Jak se liší od Compizu. Využívá Xorg technologii AIGLX? Glutene? Něco jiného, vlastního?
   – lepší se vlastnosti Konqueroru jako správce souborů nebo už to s ním odpískali?
   – KDE4 má vylepšené souborové operace, konečně podporuje merge copy! Všimnul jste
  si? Tohle byl velký nedostatek KDE3. Jen Krusader to měl specificky opravené.
   – posvítit si na další technologie v akci – phonon, solid, nepomuk. Přináší už nějaké sutečné end user výhody nebo jsou to stále zajímavé perpektivní frameworky čekající na reálné využití, až si jich vývojáři ostatních komponent a aplikací všimnou.


  Už konečně platí že tato verze KDE4 pokrývá veškerou funkčnost KDE3? Pokud ne, pak stále nelze KDE 4.x.x označit za další stabilní verzi následující za KDE 3.5.10. Váš článek mi odpověď nedal.

  Hmm, hned jako první screenshot je Gimp. Je v to nějaký záměr?

  Omluvte mě prosím, jsem tak trochu frustrovaný z těch rychlopečených článků založených na několikadenním používání čerstvé verze KDE. Chtělo by to nejspíš někoho kdo má blízko k vývoji KDE :(