Hlavní navigace

KDE chystá Plasmu 5.27, revoluční ventilátory Frore Systems AirJet

22. 1. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: KDE
Novinky v KDE: nejen beta Plasmy 5.27, Wine 8.0-rc5 opravuje 9 chyb, vylepšený GPU ovladač pro 12 let starý Intel Sandy Bridge, Microsoft „Dzn“ kód v Mesa plní specifikaci Vulkan 1.0 z více než 99,75%.

Novinky v KDE: nejen beta Plasmy 5.27

Na světě je beta verze desktopového prostředí KDE Plasma 5.27 přinášející spoustu zajímavých novinek (z nichž většinu jsme popisovali v posledních týdnech a měsících) včetně vylepšení podpory Flatpaku, přepsaného systému správy více monitorů, vylepšení KWin o dlaždicový přístup a mnohé další. Kromě toho tvůrci stihli i další novinky.

Předem se však sluší dodat, že Plasma 5.27 bude nadále podporována periodickým vydáváním opravných verzí, a to až do doby lehce po příchodu Plasmy 6 (stavějící na Qt6), u níž autoři doufají, že bude vydána později v tomto roce.

Z aktuálních novinek došlo na mírné vylepšení widgetu digitálních hodin o stále rostoucí seznam alternativních kalendářů, nově zahrnujících islámský astronomický a saudsko-arabský Umm al-Qura. Tvůrci wallpaperů nově mohou definovat akcentovou barvu, která pak bude automaticky použita místo jinak vypočítané barvy samotným KDE.

Obaly alb v Elise mající vysoké rozlišení budou nyní ostřejší, lépe vypadající při použití škálování dpi. KWin se nově snaží používat nejhladší animace, jde o určité vybalancování mezi plynulostí a latencí (tento poměr je uživatelsky nastavitelný), zlepšení výkonu by měli vidět zejména uživatelé iGPU Intel na sezení Plasmy na Waylandu. Upraven k lepšímu je pak též widget kalkulačky. Několik oprav se týká především běhu Plasmy na Waylandu. Celkově tvůrci uzavřeli 118 chyb. Podrobnosti shrnuje Nate Graham na svém blogu.

Wine 8.0-rc5 opravuje 9 chyb

Patrně poslední kandidát před vydáním finální verze je venku. Wine 8.0-rc5 řeší posledních pár chyb, než dojde na ostré vydání a projekt se posune do další generace. Přehled změn tak prakticky nestojí za přečtení.

Vylepšený GPU ovladač pro 12 let starý Intel Sandy Bridge

Pokud by se zdálo podivným opravovat chyby v ovladači GPU části 32nm procesorů Intel generace Sandy Bridge, zejména když ta byla typicky párována s velkými grafickými kartami, pak se sluší připomenout, že třeba původní hi-end model Core i7–2600K je i dnes dobře použitelný – však má 4 jádra / 8 vláken a často jej lze z původních 3,4/3,8 GHz přetaktovat nad 4,5 GHz i výše.

Řada lidí nehrajících hry pak využívá i dnes Sandy Bridge s integrovaným grafickým jádrem. To může občas zlobit, ať už vizuálními chybami v renderingu nebo „vytuhnutím“ GPU. Jde o vleklý problém, kdy Intel už v roce 2012 prostě RC6p pro Sandy Bridge vypnul, v pozdějších letech ale docházelo k jeho chybné opětovné aktivaci vedoucí opět k pádům GPU při přepnutí CPU do tohoto stavu.

Nyní v roce 2023 tedy vidíme další iteraci toho cyklu, kdy vývojáři opět RC6p pro Sandy Bridge vypínají a změnu backportují i do starších jader.

Microsoft „Dzn“ kód v Mesa plní specifikaci Vulkan 1.0 z více než 99,75%

Předminulý týden jsme psali, že Microsoft Dozen (dzn), neboli implementace překladače API Vulkan na API Direct3D 12, plní specifikaci Vulkan 1.0 z 98,5%. Microsoft od té doby nepolevil, takže nyní jeho vývojáři hlásí, že plní na více než 99,75%. Vývojáři už současně pracují na podpoře Vulkanu 1.1, mimo jiné implementací multi-view zobrazení.

ICTZ23

Revoluční „ventilátory“ Frore Systems AirJet

Na trh letos zamíří produkty využívající k chlazení komponent nikoli klasické ventilátory, ale supertenkou alternativu bez standardních pohyblivých komponent od startupu Frore Systems. O této technologii si s šéfem firmy Seshuem Madhavapeddym povídal redaktor PCWorldu na letošním CES 2023.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.