Hlavní navigace

Názor k článku Komiks: mamutí koncern od Radovan - Na tohle bych měl jeden (skoro pohádkový) příběh...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 31. 12. 2013 9:42

  Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

  Na tohle bych měl jeden (skoro pohádkový) příběh z dob, kdy v Tatře ještě řádil Hans Ledwinka:

  Do konstrukce přišel nový inženýr, a tak na vyzkoušení dostal něco nakreslit. Celý den stál u rýsovacího prkna, piplal se s tím, a když už to měl odpoledne skoro hotové, tak přišel Ledwinka, chvilku se mu koukal přes rameno, a pak TRH! Beze slova mu rys serval a odešel.
  Mladej si to doma večer prostudoval, našel tam nějaké chybičky, tak to druhý den nakreslil bez nich. Ledwinka zase přišel, podíval se, mávnul rukou a odešel od roztrženého výkresu.
  Inženýrek to zase doma důkladně prostudoval, a našel tam nějakou úplnou ptákovinu. Další den to nakreslil úplně dokonale, a Ledwinka mu to zase stejně dokonale rozerval.
  Tak se teda osmělil, a zeptal se ho proč mu to zase roztrhal, když už tam žádnou chybu nemá. A Ledwinka povídá:
  "No to máš pravdu že už tam žádné chyby nejsou. Ale jak tam má ten mechanik dostat ruce?"

  Ano, to je právě ten chybějící nadhled, který lze získat jedině tím že člověk začne vlastníma rukama u ponku, a ne šprtáním knížek. Mimochodem, dávám přednost těm co napsaly inženýrky, bývají o dost kvalitnější než ty od chlapů ;-)

  A když už jsme u té Tatry, tak ještě jeden, o nějaké to desetiletí mladší:

  Opět dva inženýři, mladší podle tabulek a spousty složitých vzorců vypočítal průřez mazacího kanálu v motoru, a vyšel mu o průměru 9 milimetrů. Starší se na to podíval, a jen tak z hlavy říká: "Udělej to dvanáct."
  Ten mladší se diví: "Ale proč dvanáct, když mi vyšlo že stačí devět?"
  "Protože za pár let se ti tam usadí karbon a budeš tam mít těch tvých devět," utrousil starší kolega a pokračoval ve své práci.

  Takže o kurvítkách se asi bavit nemusíme, není den abych nějaké neřešil a neobcházel, je-li to vůbec možné. I tady na rootu jsem nedávno četl postesknutí o kondenzátorech umístěných pár milimetrů od chladiče procesoru...