Hlavní navigace

Názor k článku Konfigurační a orchestrační nástroj Ansible: úvod od anonym - Miroslave díky, konstruktivní kritiku beru, bez zpětné vazby nemám...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 8. 2013 15:01

  bez přezdívky

  Miroslave díky,

  konstruktivní kritiku beru, bez zpětné vazby nemám jak zjistit co se dá vylepšit.

  Přiznám se ale , že na tvou kritiku mám problém odpovědět i teď. Ansible je totiž opravdu velmi minimalistické, že by se až dalo říct, že to je několik skriptů a sada modulů, které můžeš snadno vyvolat a nic více. Jenže v tom to vězí. Moduly ti umožňují nastavit na vzdálených serverech v podstatě cokoliv (i když v některých případech jen voláním shellu, což není ideální).

  Samotné Ansible je psané v pythonu a potřebuje ... python. To je většina závislostí. V něm jsou i psány moduly (skripty), ale můžou být psát v čemkoliv, pro Ansible je důležité aby měly jako výstup JSON, nic víc. Přehled modulů jsme neuváděl i proto, že by článek byl ... dlouhý. Ale mohl jsem uvést aspoň odkaz na jejich dokumentaci: http://www.ansibleworks.com/docs/modules.html

  Adresace je primárně pomocí skupin. Ale když si člověk například vytvoří novou instanci na AWS, tak je možné tuhle instanci rovnou zařadit do skupiny (i když jen dynamicky) a pokud se později ve zpracování s tou skupinou něco děje, tak je to včetně těch nových strojů. Nemýlím-li se, tak je možnost i zjistit si jaké servery má člověk na AWS, rackspace, ... a ty rozřadit do skupin, které se následně použijí. Ale ještě jsem to v praxi nezkoušel tak možná trochu kecám (odpovídá to tomu jak to v Ansible obvykle funguje, ale nemám to ověřené).

  Do diskuze jestli sudo vylepšuje bezpečnost, nebo ne se nebudu pouštět, 10 linux adminů na to má pravděpodobně 14 názorů :). Za sebe jen řeknu, že někde to používám, někde ne a většinou to určuje bezpečnostní politika firmy pro kterou spravuju servery. Jak opodstatnější beru abych měl u těch uživatelů přihlášení jen přes klíč, bez hesla. Ke komplikacím se sudo - u Ansible jen označíš že pro task má použít sudo, to jediné, s ním to funguje stejně jako když použiješ rovnou root přístup.

  Argument s uživatelem venca beru :).