Hlavní navigace

Názor k článku Kontinuální integrace: lék na lidské chyby v deploymentu od Karel - Asi bych se držel krátké formy: Pokud pracujete na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 11. 2016 13:00

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Asi bych se držel krátké formy:

  Pokud pracujete na větším systému (například ERP systém), tak je běžné, že k sestavení celého programu jsou potřeba značné zdroje a dlouhý čas. Běžná praxe pak je, že programátor pracuje jen na nějaké části, kterou si upravuje, kompiluje a testuje. Kontinuální integrace pak není nic jiného, než automatizovaný systém, který v nadefinovaném čase (např. každou půlnoc) provede kompilaci celého systému z aktuálních zdrojových kódů. Výsledný program může i někam nainstalovat, spustit nějakou sadu testů atd.

  Důležité je, že je to jen (relativně) nový název pro něco, co se běžně dělalo už od počátku používání systémů pro správu zdrojových kódů. Script, který stáhne komplet zdrojové kódy a program komplet přeloží, byl prakticky standardem. Moderní CI se pak zaměřuje na snadnější konfiguraci (než je přepisovaní shell scriptů) a návazné funkce jako je spuštění testů apod. Nic, co by nešlo napsat jako script a spouštět přes cron, jen je to mnohem jednodušší na udržování. Některé programy to umí i "naklikat", takže nepotřebujete odborníka na bash.

  Akorát by mě zajímalo, co znamená "poznámka autora". Je snad článek překladem z nějakého originálu? Já "poznámka autora" znám jen z citací, ale tady se vyskytuje i v částech, které se jako citát netváří.