Hlavní navigace

Názor k článku Let's Encrypt zablokoval nebezpečnou validaci pomocí self-signed certifikátu od Miroslav Šilhavý - Do úmoru jsou tu opakována tvrzení Madlokiho, která...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 1. 2018 10:44

  Miroslav Šilhavý

  Do úmoru jsou tu opakována tvrzení Madlokiho, která jsou následně vyvrácena. To vyvrácení samozřejmě není jediná svatá neomylná pravda, ale v takovém případě by bylo rozumné na ta vyvracející tvrzení reagovat – buď poukázat na nějakou chybu, která v nich je, nebo poukázat na něco podstatného, co pomíjejí.

  Jestli chcete něco podstatného, co se pomíjí, tak je to realita vývoje hrozeb. Zabezpečíme přenos šifrováním - to je bez diskuse krok k bezpečnosti. Co jsme ztratili? Devalvovali jsme získání a držení certifikátu jakožto instrumentu ověření identity výměnou za šifrování. To je jedna ztráta. Druhá ztráta je, že se hrozby přesunuly jen do jiných oblastí, které nejsou na SSL závislé - prostě programují jiné typy malware, ještě důmyslnější. Co jsme dál ztratili? To, že všichni plýtváme výkonem - jsou to nenávratně spálené tuny uhlí a uranu. No a nakonec, samotné vystavení DV certifkátu po ověření přes DNS (vůbec ACME), přesunulo ten nejslabší článek na zabezpečení DNS správy. Velcí hráči nemají DNS u Active24 apod., ale ti také měli vždy SSL pořešené. Malí, jednotlivci, ti SSL neuměli nasadit, ale zároveň se překrývají se skupinou, která tomu moc nerouzumí. Do DNS pak dobrovolně předávají přístupy kde komu, nehledě na to, že samotní registrátoři umožňují password recovery pomocí e-mailu - tedy nešifrovaným kanálem.

  Celé to úsilí mi připomíná snahy EU "zlepšovat naše životy za každou cenu", a to tak, že se nestačíme už divit, jak vysoké životní náklady máme na to, abychom ráno vstali, přes den pracovali a večer si šli v klidu a míru lehnout.

  Takže pokud existuje nějaký argument, tak je to globálně vynaložená energie - jak elektrická, tak úsilí lidí, aby byl přínos slepého zavádění "tak trochu" diskutabilní.