LibreOffice Writer
Opraven je bídný výkon aplikace pro psaní textů v čínštině a podobných znacích, je-li použit font fallback. Šířku panelu komentářů je možné nyní uživatelsky měnit. Typ odrážek je možné nově vybírat už z rozbalovacího menu odrážek.
Miklos Vajna z Collabory dále zapracoval na podpoře vícestránkových plovoucích tabulek a také číslování řádků dokumentu dle vzoru používaného u právních textů v USA pro formáty DOC a RTF. Opravil také pozicování tvarů RTL paragrafů při importu DOCX souboru a chybně zrcadlově umístěné grafické objekty v DOCX, DOC a RTF.
S formátovacími značkami je nyní nakládáno nezávisle na polích, jsou zobrazeny i pro netisknutelné znaky. Z vlastností znaků mizí záložka hyperlink, dostala vlastní dialogové okno. Indikátor stylů (v nabídce styly vpravo dole) je nově aplikován pouze na styly v dokumentu použité (je tedy nyní přehlednější).
Zarovnání tabulek a levý/pravý spacing lze upravit z postranní lišty. Názvy webových odkazů jsou zobrazovány jako tooltip. Nově v postranní liště nalezneme záložku „Find“, v níž se vypisují výsledky rychlého hledání, a to s příslušným kontextem (klávesová zkratka pro tuto novou sekci je Alt + 9).
Další vylepšení se týkají navigátoru (vkládání řady typů křížových referencí pomocí táhni a pusť), přibyla možnost mazat poznámky pod čarou a vysvětlivky, jiné uspořádání nadpisů či indikace obrázků s vadným odkazem. V dělení slov je možné uživatelsky dělení daného slova zrušit – to je pak u daných slov indikováno světle šedivým tečkovaným podtržením a pro dělení slov přibylo podrobnější nastavení v UI.
Writer také zohledňuje složené znaky na konci řádku, například v němčině je možné zalomit slovo “Computerprogramm” jako “Computerpro-gramm”, s jiným nastavením ale jen jako “Computer-programm” – možnost nastavit takto dělení slov se více hodí pro typograficky dobře vypadající texty, speciálně v nadpisech či odstavcích zarovnaných doleva.
LibreOffice Calc
Tabulkový procesor nově umí definování rozsahů při exportu sešitů do PDF. Vylepšeny jsou lokalizace status lišty a bočního panelu, dialog ochrany sešitu je díky Hubertu Figuièrovi z Collabora asynchronní.
Přibyly i nové funkce, konkrétně je to FILTER
, RANDARRAY
, SEQUENCE
, SORT
, SORTBY
, LET
, XMATCH
a UNIQUE
– zde zapracoval Balázs Varga z allotropia. Dále pak XLOOKUP
(spolupráce s Winfried Donkers).
Obecně vylepšena je podpora kopírování a vkládání mezi Calcem a Google Sheets (Miklos Vajna, Collabora), zvyšuje se výkon ve vícevláknových výpočtech u sešitů (Caolán McNamara, Collabora – též optimalizoval překreslení obsahu po změně buňky tak, že se lépe minimalizuje potřebná část pro překreslení).
V zobrazení více oken lze kontrolu pravopisu na jednom zapnout a na jiném nechat klidně vypnutou (Caolán McNamara, Collabora). Komentáře lze nyní mazat z nabídky pod pravým myšítkem (Rafael Lima), AutoFill lze vyvolat bez myši skrze UNO příkaz (Bayram Çiçek, Collabora). Přibyla podpora importu a exportu formátových definic kontingenčních tabulek z/do OOXML (Tomaž Vajngerl, Collabora). Validnost dat je nyní case sensitive (Balázs Varga, allotropia), komentáře lze upravovat pod pravým tlačítkem myši (Rafael Lima).
Impress
Poznámky na slajdech v Impressu jsou teď v zabalitelném panelu pod slajdem, v normálním zobrazení. Lze to (pře)nastavit v menu (Sarper Akdemir, allotropia). Při editaci slajdů a jejich současném prezentování probíhají nově aktualizace ihned, klidně i na různých obrazovkách – toto lze zapnout/vypnout v nastavení (Armin Le Grand, allotropia).
V expertním nastavení lze nastavit hodnotu počtu slajdů na řádek, kterou používá zobrazení Slide Sorter. Zástupné texty typu „lorem ipsum“ / „sem vložte nadpis“ jsou nyní na ukázkách a připravených slajdech lépe formátované (příspěvek indonéské LibreOffice komunity).
Z nového dialogového okna lze v Impressu (a Drawu též) přímo skočit na konkrétní slajd (Akshay Warrier). Stisknutí Enteru v prázdném seznamu položek na sladju ukončí tento seznam (Gülşah Köse, Collabora). V normálním zobrazení lze nyní scrollovat mezi slajdy (Sarper Akdemir, allotropia). PPTX soubory hojně využívající uživatelsky definované tvary se nyní otevírají rychleji (Áron Budea, Collabora).
Draw a další věci
Vektorový editor Draw dostal podporu dlaždicových vzorů v importovaných PDF a zvýraznění objektů, nad jejichž záložkou je umístěn kurzor Draw.
Aktualizací doznala i podpora databází, přibyly nové typy grafů („Pie-of-Pie“ a „Bar-of-Pie“, tedy koláč v koláčovém, případně kombinace sloupcového s koláčovým) – je podporován i import těchto typů u OOXML. Text v popiscích grafů lze konečně formátovat se standarndím dialogem. Několik vylepšení nabízí i Math či podpora OLE a filtrů.
Vylepšení uživatelského rozhrnaí se kromě výše uvedeného týkají převážně přístupnosti, včetně třeba opravy pozicování prvků s GTK3 a GNOME Lupou, mimo jiné je výsledkem lepší podpora čtečky Orca.
Mimochodem, toto je poslední verze LibreOffice s garantovaným během na Windows 7/8 – už je označena jako deprecated a s LibreOffice 25.2 už garance zmizí úplně. Na Linuxu a jiných ne-Windowsových platformách je pak vyžadována existence /dev/urandom
a čitelnost pro LibreOffice.
Všechny podrobnosti shrnuje přehled na Wiki LibreOffice.