Hlavní navigace

Názor k článku Linux 5.7 dostal nový ovladač exFAT, vyšla finální beta Ubuntu 20.04 LTS od Miroslav Šilhavý - To srovnání podle mě taky stavíte do nefér...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 4. 2020 11:03

  Miroslav Šilhavý

  To srovnání podle mě taky stavíte do nefér roviny.

  Na podobné účely, které píšete, mají Windows už někdy od verze Win2000, možná i WinNT možnost SW raidu, podobně jako LVM nebo MD v Linuxu. Na složitější operace Windows nepodporují softwarová řešení. Není pro to moc velký důvod, storage se řešívají hlavně externě, storage řeší pole v rámci SAN. Má to své výhody v době, kdy se vše virtualizuje a orchestruje. Windows nejsou určené jako storage server.

  Snapshoty na úrovni FS taky nejsou úplně nezbytné. Máte je na úrovni (HW) pole, kde obvykle běží i komprese a dedplikace dat, můžete mít snapshot na úrovni VHD souboru. Na konzistenci dat (např. při zálohování) slouží VSS.

  NTFS se dál rozšiřuje o vlastnosti, přibyl i hodně zajímavý ReFS. Opět, nelze srovnávat podle vlastností, protože tam se nedoberete výsledku. Linuxář scriptuje spoustu šikovných nástrojů, aby se dobral k tomu, co na Windows je řešeno úplně jinak a obvykle snadněji. Na druhé straně, Linuxář si dokáže poradit se speciálními nuancemi, dokáže prostředí přiohnout ke své představě; ve Windows moc ne.

  Takže k témuž výsledku oba systémy kráčí jinou cestou, výsledek je víc než srovnatelný. Je spíš filozofickou otázkou, jestli OS má být víc rigidní, poskytovat jednu, dvě podporované cesty jak řešit problém, nebo jestli umožnit maximální flexibilitu. První cesta je asi vhodnější pro široký support (standardní situace generují omezený počet provozních situací a tím pádem i problémů), druhá cesta je zase šikovnější na rychlý approach.

  Pokud chcete fér srovnání, pak by bylo dobré nastínit modelovou situaci a srovnat, z jakých řešení by se v produkčním režimu skládaly na Windows a na Linuxu.