Hlavní navigace

Názor k článku Linux? Neznám! od anonym - Tyhle výroky fakt miluju. w3.x až w9x byly...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 3. 3. 2008 16:43

  bez přezdívky
  Tyhle výroky fakt miluju. w3.x až w9x byly ve své době skutečně dobré řešení. Podívejte se na ostatní systémy z té doby. Co tam máte srovnatelného? OS/2, který odepsali sami v Big Blue, MacOS v tehdy skutečně šíleně předražených Applech, zpočátku AmigaOS, který nakonec šel do háje. Co dál? Kdo další nabídl systém, který byl široce použitelný a levný, měl slušné GUI pro méně zkušené uživatele...

  MS velmi dobře zaplnil díru na trhu - dodal použitelný a velmi levný systém, který splnil tehdejší nároky na běžné PC. Navíc to byla velmi slušně podporovaná platforma pro vývojáře. Co byste chtěl víc?

  Pochopitelně se jejich koncepce velmi rychle přežila - přišli výkonější stroje, přišel internet, víceuživatelský přístup atd. A MS pochopitelně vyvíjel novější systémy. Sice musel několikrát zahodit svou práci, protože vyšel z chybné koncepce (asi nejviditelnější je přechod na NT), ale to se holt stává. Nejde vždy dopředu vědět všechno - ostatně změny ve vývoji dělá každá komerční firma. Nejviditelnější je v tomhle Apple se svým hw i MacOS.

  Takže ano, Windows (a platí to i pro DirecxtX) zatím v každé době splnily očekávání trhu a z tohoto se jedná o dobrý produkt. I Visty se pomalu derou nahoru.

  W nejsou určitě systémem technicky nejlepším - to ani zdaleka. Téměř pro každou specifickou činnost by se dala najít lepší alternativa. Zásadní plus Windows je ale v jejich univerzalitě. Pro vývojáře je obrovská výhoda, že mají jedno velmi dobře popsané prostředí, u kterého mohou předem předvídat, jak se bude ve většině případů chovat. Když navíc započítáte i nízkou cenu a velmi dlouhou dobu podpory a životnosti (9x byly podporovány nějakých sedm(?) let, XP také; oba systémy lze navíc využít v mnoha situacích i dnes - kdyby mi před pár měsíci neodešla základní deska, tak bych měl ještě dnes PC s w98, které jsem používal jako jednoduchý rekordér TV, w98 tam jely bez reinstalace pět let), nenajdete srovnatelný produkt.